Блокнот із палітуркою на стрічках

Середа, 15 Червня, 2011

Майстер-клас від чарівниць Ole-look-Ole з Дніпропетровська

Робимо блокнот своїми руками

Хто з нас, бодай раз у житті, не замислювався над тим, як зробити блокнот власноруч? Інформації щодо того, як переплітати книжки, в Інтернеті чимало. Існують різні техніки, є безліч варіацій використання матеріалів та дизайнів для обкладинки. А от дві майстрині Олі з Дніпропетровська, чий проект «Ole-look-Ole» вже набрав популярності у Всесвітній Мережі, розкажуть, як зробити блокнот у домашніх умовах. Ми будемо виготовляти блокнот зі шкіряною обкладинкою й книжковою палітуркою на стрічках.

Для виготовлення такого блокноту нам знадобляться: великий сергрегатор, металева лінійка, канцелярський ніж, шило, циганська голка, нитки, шкіра, клей «Момент кристал», ручка, підстилка, підставка (дошка та гофрокартон) для розрізання та проколювання паперу, шматочок обгорткового паперу, тасьма (2 стрічки, смужки щільного льону або х/б тканини), бажання, мозок, руки, очі, зручне робоче місце та час.

Майстер-клас складатиметься з чотирьох частин:

1. Виготовлення палітурної кришки

2. Палітурка на двох стрічках

3. Слізура та каптал

4. З’єднання обкладинки з внутрішнім блоком

Частина 1. Виготовлення палітурної кришки

Створюємо блокнот формату А5 (половинка А4). У якості покривного матеріалу використовуємо натуральну чорну шкіру. Обкладинка – суцільнокроєна, тобто, зроблена з цілісного шматка шкіри.

Крок 1. Зі щільного картону (у нашому випадку це щільний, але досить гнучкий сегрегатор) робимо розмітку кришок для обкладинки потрібного нам розміру.

Крок 2. Вирізаємо (зручно різати гострим канцелярським ножем на дошці під металеву лінійку) відстави. Це – смужка щільного паперу (при заокругленому корінці книжкового блоку) або картону (при прямому корінці), яку наклеюють на внутрішню сторону покривного палітурного матеріалу між сторонами палітурних кришок для того, щоб надовше зберігти форму корінця в готовому блокноті. У нас прямий корінець, тому ми вирізали відстав з картону.

Крок 3. Тепер зі шкіри викроюємо суцільнокроєну обкладинку. Потрібно врахувати припуски з кожного боку, для шкіри достатньо 2–2,5 см. І враховуємо відступи на відстави (висота відстава дорівнює висоті картонних сторінок, а ширина — довжині дуги корінця заокругленого блоку мінус розстав або ширині прямого корінця мінус розстав).

Розстав — проміжок 3 (див. схему нижче, де 1 — покривний палітурний матеріал), відстань між картонною стороною 2 палітурної кришки і відставом 4, що дорівнює при округлому корінці приблизно 5 мм + товщина картону для сторінок, а при прямому до цього розміру додається ще товщина картону для відстава. Розстав багато в чому визначає, як буде розкриватися блокнот та чи довговічний він буде.

Схема обкладинки

Крок 4. У цьому блокноті на лицьовій обкладинці у нас задумана об’ємна рамка. Для того, щоб зробити рельєфний малюнок, його треба вирізати спочатку з дуже щільного матеріалу – картону, наприклад. Можна викладати рельєф щільним круглим шнуром, дротом, усім, що тримає форму. Вирізану заготівку приклеюємо на картон з лицьового боку. Чекаємо, доки міцно приклеїться, і клей висохне.

Треба приклеїти шкіру до картону

Крок 5. Приклеюємо шкіру до картону. Місця з рельєфним малюнком треба щільно затиснути пальцями. Шкіра – дуже еластична, і з цим немає проблем: просто хвилин 5–10 пальцями розкладаємо шкіру по рельєфу і притискаємо. Потім обкладаємо рельєф картонними деталями встик за формою рельєфу і кладемо під прес, щоби все зафіксувалося, як слід. Загинаємо припуски шкіри по краях і теж послідовно приклеюємо до внутрішньої сторони обкладинки. На куточках стоншуємо шкіру лезом з внутрішньої сторони, аби не була затовстою. Кладемо під прес, щоб все щільно прихопилося. Шкіру ми приклеюємо клеєм «Момент кристал». Палітурна кришка готова для з’єднання з книжковим блоком.

Палітурна кришка готова

Частина 2. Палітурка на двох стрічках

Крок 1. У нас блокнот формату А5, тому для внутрішнього блоку ми беремо білий папір формату А4. Формуємо зошити: беремо по 6 аркушів в кожен зошит, згинаємо їх навпіл і фальцюємо, тобто гладким предметом закріплюємо згини. У мене вийшло 11 зошитів по 6 аркушів у кожному. В результаті, у нас буде 132 сторінки у блокноті. Цей стіс зошитів потрібно покласти під прес на деякий час.

Зошити для блокноту

Крок 2. Беремо шило, підкладаємо декілька шарів гофрокартона, щоб не сколоти робочу поверхню, і починаємо проколювати дірки для зшивання. Щоби дірки були всі на однаковій відстані, беремо для розмітки аркуш А4, складений навпіл, такого самого розміру, що і зошит. У ньому робимо потрібні дірки. Важливо, щоб дірки були симетричні, і щоб у результаті зшивання блок було надійно й рівномірно скріплено. Кількість дірок і відстань між ними залежать від розміру блокнота.

Робимо дірки в аркуші А-4

Тут проколюємо по дірці від верхнього і нижнього краю зошита, і в центрі на рівних відстанях проколюємо 4 дірки. Відстань між парами дорівнює ширині стрічки, тасьми, на яку зшиватимемо блокнот. Вкладаючи цю заготівку з дірками в кожен зошит, отримуємо однакові дірки в кожній, стежимо уважно, щоб зсув і перекіс заготовки в зошиті був мінімальним.

Зошити готові до зшивання

Беремо циганську голку і нитку для зшивання. Тут – три прості правила: нитка має бути міцною, щоб не порвалася у процесі зшивання або після, під час експлуатації блокнота. Вона має бути досить довгою, щоб не в’язати вузликів у процесі; вона повинна стилістично личити до загальної ідеї і дизайну вашого блокнота. Це може бути вощений шнур, акрилова нитка, нитки для джинсів або для взуття, будь-які товсті синтетичні нитки.

Беремо циганську голку

Крок 3. Отже, вдягаємо нитку в голку, беремо перший зошит. Його зручно тримати у руці і мати поверхню, на яку в процесі можна покласти руку із зошитами. Зошити кладемо перед собою стопкою і беремо кожну по черзі, щоб не сплутати верх із низом. Вводимо голку із зовнішнього боку корінця всередину, потім в другу дірку, кладемо зверху пари дірок тасьму, вводимо голку в другу дірку поверх тасьми, притримуємо її, потім в наступну дірку зсередини, кладемо другу тасьму, вводимо голку в наступну дірку поверх другої смужки і знову зсередини в останню дірку, нитка залишається із зовнішнього боку в останній дірці зошита.

Починаємо зшивати

Нитка залишається з зовнішнього боку

Хвостик нитки має залишатися вільним, бовтатися. Він повинен бути достатньої довжини, щоб не вислизнув у процесі зшивання, поки його потрібно притримувати. Потім ми його закріпимо. Закінчуючи кожен ряд, потрібно підтягувати нитку, щоб палітурка була щільною, але не перетягуємо, щоб нитка не порвала папір.

Зшили :)

Крок 4. Беремо другий зошит, прикладаємо його до першого, голку вводимо знову із зовнішнього боку корінця в крайню дірку другого блоку. Продовжуємо зшивати за описом шиття першого зошита. Доходимо до краю, зв’язуємо у вузлик вільний край нитки.

Робимо вузлик

Потім так само пришиваємо третій зошит, дійшовши до краю голкою, обвиваємо петельку, що скріпляє сусідні блоки, таким чином, блоки щільно кріпляться один до одного по краях. Подальші блоки прошиваємо так само, не забуваючи скріпляти крайні дірки. В кінці нитку також закріплюємо вузликом.

Все, зошити зшиті

Частина 3. Слізура та каптал

Крок 1. Тепер нам треба приклеїти слізуру – шматочок гнучкого, але щільного паперу. Робимо її з пакувального паперу. Вона сховає рельєф стрічок при приклеюванні форзаца, а також на ній триматиметься внутрішній блок.

Згинаємо папір

Тепер нам треба приклеїти слізуру

Крок 2. На корінець книжкового блоку і до слізур приклеюємо шматок х/б тканини, бинта, канви. Вона додатково зміцнюватиме й захищатиме корінець блоку.

Додатковий захист

Крок 3. Тепер справа за капталом. Він буває ручним плетеним або приклеєним (з готової тасьми з рубчиком по одному краю). Сьогодні вчитимемося плести каптал самі. Їх дуже багато видів. Ми освоїмо один з них.

Для цього нам знадобиться шнур, діаметр якого підбираємо залежно від товщини книжкового блоку, голка циганська (ми будемо плести каптал з ниток білого і чорного кольорів), ну і, власне, нитки. Схема руху голки з ниткою така:

Схема плетіння капталу

Вводимо голку зсередини у верхню дірку крайнього зошита, притримуємо шнурок на краю корінця, обплітаємо шнур ниткою (рухи зверху вниз від себе), виводячи голку праворуч від нитки, а потім зліва направо обплітаємо нитку і затягуємо вузлик, що вийшов, довкола шнура, потім голку знов вводимо зсередини в ту саму дірочку. Потім голку вводимо із зовнішнього боку корінця в дірочку наступного зошита, але не прямо в сусідню, а через одну, голка виходить усередині цього зошита. Повторюємо цикл рухів: обплітаємо шнур ниткою (рухи зверху вниз від себе), виводячи голку праворуч від нитки, а потім зліва направо обплітаємо нитку і затягуємо вузлик, що вийшов, довкола шнура, потім голку знов вводимо зсередини в ту саму дірочку. Так, через один зошит прошиваємо каптал чорною ниткою. Те ж саме, але білою ниткою вив’язуємо через пропущені дірки, що залишилися, через один зошит. Шити можна одразу двома голками. Те саме робимо і з другим краєм корінця. Ну ось, наш внутрішній блок повністю готовий до з’єднання з обкладинкою.

Робимо каптал

Частина 4. З’єднання обкладинки з внутрішнім блоком

Приміряємо блок до обкладинки, вкладаємо його, дивимося, чи немає перекосів, чи достатньо товщини і чи не виглядає книжковий блок з боків з обкладинки.

Крок 1. Якщо все добре, приклеюємо внутрішній блок до обкладинки слізурами, на яких кріпляться стрічки, на яких ми зшивали блок. Прокладаємо папером, кладемо під прес до повного висихання і склеювання.

Збираємо блокнот з усіх частин

Крок 2. Справа за форзацами. Їх теж декілька видів. Ми їх робитимемо з аркуша формату А4, це може бути папір ручної роботи, будь-який дизайнерський папір, який личить до загального дизайну вашого блокнота. Головне — він має добре згинатися і бути досить зносостійким. Приклеюємо аркуш до внутрішньої сторони обкладинки однією половинкою, і до першого аркуша крайнього зошита другою половинкою, добре розгладжуємо, не натягуємо, щоб блокнот добре відкривався і закривався. Те ж саме із задньою обкладинкою. Знову ж таки, кладемо під прес, прокладаючи папером, щоб клей не забруднив книжковий блок.

Ваш перший блокнот функціонально повністю готовий до бою! Залишилося прикрасити обкладинку, якщо є така задумка. Об’ємні прикраси (у нашому випадку це деталі годинникового механізму) краще приклеювати, коли блокнот зшитий і склеєний.

Блокнот ручної роботи

Вітаємо вас! І успіхів у подальшій творчості!

Ну що, впоралися з блокнотом? ;) Уявіть: дівчата з проекту Ole-look-Ole роблять такі чудові блокноти регулярно! Подивитися на їхні роботи можна ось тут: ole-look-ole.livejournal.com А разом з тим – і купити собі чарівний блокнот ручної роботи ;)

П.С. Цей майстер-клас можна назвати високотехнологічним – настільки він обширний, та ще й точності потребує. А ось майстер-клас зі створення паперової ракети, навпаки, простий, тож прогляньте його та зробіть подарунок своєму малюку!

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Найкраще кресло-мешок вже чекає на свого нового власника! Купіть якісний bean bag та відпочивайте у комфорті!

Метки: , ,

 • Zhe_

  дякую, збережу собі :)

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  скоро буде ще один блокнотний майстер-клас ;)

 • http://www.facebook.com/people/Надія-Цинайко/100001135206100 Надія Цинайко

  Браво майстриням!!!

  ох нічого собі, ще й каптал самоплетений )))) а взагалі, дуже приємно було прочитати цей МК (згадалась молодість, інститутські роки…), дякую

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  комплімент від поліграфіста – це сильно!

  а я от нещодавно задумала зробити нову обкладинку для одної старої книги, але не знала, як :) тепер знаю, але не впевнена, що зможу сама стільки всього зробити)))

 • http://www.facebook.com/people/Надія-Цинайко/100001135206100 Надія Цинайко

  я завжди хотіла книжками займатись (заради цього й на поліграфіста вчилась), але так і не склалось…

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  я теж хотіла, але після екскурсії цехами Поліграфкниги перехотіла :) гарна справа, але забагато токсичних речовин. а вдома можна спробувати ;)

 • http://www.facebook.com/people/Надія-Цинайко/100001135206100 Надія Цинайко

  знайшла, де ходити, там же кістковим клеєм смердить жахливо ;(((( а от на «Адефі» все цивільно ))))

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  угу, на Поліграфкнизі людям молоко за шкідливість видають)
  зате там таке старе обладнання, що можна ходити, як до музею)))

 • http://made-in-ukraine.info/programa-krayiny-mriy-2011/ Програма Країни Мрій-2011 | Made in Ukraine

  [...] майстер-класи: з друкарської справи, із палітурення книжок, з каліграфії, з виготовлення паперу, з ілюстрування [...]

 • http://made-in-ukraine.info/bloknot-tse-tvorchyy-instrument/ Блокнот – це творчий інструмент | Made in Ukraine

  [...] Чим краще огортати обкладинку? У майстер-класі ви використовували шкіру. Це –  практичний матеріал [...]

 • http://electric.org.ua/my/yak-zastosuvaty-bloherstvo.html ELECTRIC «про життя» » ApxiB » Як застосувати блогерство?

  [...] в блозі: Найцінніший в світі блокнот – це блокнот своїми руками зроблений, котрий є втіленням всіх особистих [...]

 • http://pouleserg.com/ Pou Le Serg

  Ого, молодці! )

 • Анонимно

  Цікаво!

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  через пару днів буде ще один майстер-клас від цих майстринь ;) вони розкажуть, як робити інакший блокнот..

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-koptska-paliturka/ Майстер-клас: коптська палітурка | Made in Ukraine

  [...] Крок 2. Нарізаємо і згинаємо папір, формуємо зошити, кладемо під прес (так само, як і у минулому майстер-класі зі створення блокнота з палітуркою на стрічках). [...]

 • http://made-in-ukraine.info/perevtilennya/ Перевтілення | Made in Ukraine

  [...] себе в творчості. Продумала, що саме виготовлятиму: блокноти ручної роботи і шарфи (бо дизайн одягу мене також цікавив). [...]

 • http://made-in-ukraine.info/blagodiyna-vystavka-u-lvovi/ Благодійна виставка у Львові | Made in Ukraine

  [...] букетиків. Саморобні футбольні м’ячі та невеличкі блокноти вже зроблені: їх разом із букетами та листівками [...]

 • http://made-in-ukraine.info/vyshytomu-kobzaryu-shevchenkivsku-premiyu/ Вишитому Кобзарю – Шевченківську премію! | Made in Ukraine

  [...] Товста книга ручної роботи, кожна сторінка якої має розмір 36,5 на 26 [...]

 • http://made-in-ukraine.info/obkladynka-dlya-bloknota-z-tkanyny/ Обкладинка для блокнота з тканини | Made in Ukraine

  [...] This WeekПінетки, в’язані спицямиСхеми вишивок сорочокБлокнот із палітуркою на стрічкахКвіти з бісеру живуть довгоМайстер-клас: браслет [...]

 • http://made-in-ukraine.info/ekskursiya-ta-vygotovlennya-paperu/ Екскурсія та виготовлення паперу | Made in Ukraine

  [...] This WeekШапка з вухами для хлопчикаСхеми вишивок сорочокБлокнот із палітуркою на стрічкахЧоловічий шарф спицямиМайстер-клас: експрес-подарунок [...]

 • http://made-in-ukraine.info/garazhnyy-rozprodazh-u-kyyevi/ Гаражний розпродаж у Києві | Made in Ukraine

  [...] дроти, пароварку, сірі мокасини з ведмедем і бантиком, блокнотики для [...]

 • http://dobri-nastavnik.ru/vuchnyam/praktychnyya-raboty/pryklady-marfemnaga-razboru-slo%d1%9e.html Прыклады марфемнага разбору слоў

  [...] мастерят подручный арсенал самостоятельно. Например, блокнот ручной работы для конспектов – незаменимый в учёбе предмет, который [...]

 • Оксана Черемисова
blog comments powered by Disqus