Бойківська хата

Вівторок, 30 Серпня, 2011

Екскурсія Дрогобицьким краєзнавчим музеєм

Бойківський стіл

Музею «Дрогобиччина» належать декілька приміщень: Відділ природи та історії, Дрогобицька художня галерея, Палац мистецтв та найстаріша в Україні дерев’яна церква святого Юра. В одному з залів відділу природи та історії можна побачити постійно діючу експозицію «Бойківська хата». У цій затишній кімнатці розташувалися меблі, одяг, ікони та знаряддя праці бойків – етнографічної групи українців, які проживають на південних та північних схилах Карпат.

Бойківська хата

Бойківщина охоплює частину трьох областей України: Львівської (Дрогобицький, Турківський, Стрийський, Самбірський та Старосамбірський райони), Івано-Франківської (Болехівський, Долинський, Рожнятівський райони) та Закарпатської (Воловецький, Міжгірський та Великоберезнянський райони).

Деталі сорочки

Бойків назвали бойками за вживання словосполучення «бо є» у значенні «тільки». Як стверджують науковці, перша писемна згадка про цю етнографічну групу зустрічається у роботі візантійського імператора Костянтина Багрянородного «Про управління імперією». У тексті імператор зазначає, що «по той бік Туреччини» є місцевість «Бойкі».

Ікони, оздоблені вишитим рушником

Традиційні галузі господарства бойків – лісові промисли, землеробство, скотарство, солеваріння, а також декоративні ремесла.

Ткацький верстат

Інтер’єр бойківської хати – простий, кажуть у музеї. Внутрішній простір розподіляється таким чином, аби кожен кут і суміжні зони мали своє призначення. Тільки так у хаті могла розміститися велика родина.

Дитяча люлька

Хатню площу ділять на робочу, побутову й обрядову. Відповідно, у робочій частині можна побачити піч та мисник, в обрядовій – стіл на покутті, у побутовій – ліжко та скриню. Біля входу праворуч – велика піч, а між нею та стіною – ліжко. Над ліжком вішають дитячу люльку. Уздовж бокової та чільної стін стоять лави. У кутку між ними – масивний стіл-скриня.

Оздоблені подушки

На Бойківщині довго побутувало курне опалювання. Переобладнання курної хати у напівкурну стало важливою подією у розвитку декоративного оздоблення інтер’єрів.

Декоративний шов

З тих часів широкого вжитку набули декоративні тканини, ліжники, рушники. Постіль прибирають домотканими коцами і подушками в оздоблених наволочках. Стіл прикривають білою скатертиною – обрусом.

На стелі висить павук

До речі

Відомі бойки: письменник Іван Франко, драматург Лесь Курбас, астроном Юрій Дрогобич, гетьман Петро Конашевич Сагайдачний, засновник першої у Європі мережі кав’ярень Юрій Кульчицький, композитор Михайло Вербицький.

***

Триває збір коштів на видання «Словника говірок центральної Бойківщини». Банківські реквізити для переказу грошей можна знайти на сайті бескидських бойків.

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Горящие туры – отличная возможность отдохнуть за небольшие деньги. ТвойТур – Горящие туры для всех желающих отдохнуть в турции, египте и греции!

Метки: , ,

  • http://bojky.wordpress.com/2011/08/30/%d0%b1%d0%be%d0%b9%d0%ba%d1%96%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b0-%d1%85%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b2-%d0%bc%d1%83%d0%b7%d0%b5%d1%97-%c2%ab%d0%b4%d1%80%d0%be%d0%b3%d0%be%d Бойківська хата в Музеї «Дрогобиччина» | Домів/Domiv
  • http://made-in-ukraine.info/grafski-skarby/ Графські скарби | Made in Ukraine

    [...] напередодні світових війн, нині зберігаються у музеї «Дрогобиччина». Саме їх нині презентували у столиці, попередньо [...]

  • http://made-in-ukraine.info/boykivski-khaty/ Бойківські хати | Made in Ukraine

    [...] бойківської хати? Тоді вам сюди, до публікації Бойківська хата, яку ми готували після відвідин музею в [...]

blog comments powered by Disqus