Бойківські хати

Субота, 7 Лютого, 2015

Бойківська хата

А ось і наша друга частина розповіді про Східницю. Це селище нині заповнене новими будинками: на схилах гір та у низині майоріють яскраві однотипні будівлі. Утеплені стіни, декоровані фарбою, дах із черепицею – нові садиби виглядають охайно, проте дуже вже схожі одна на одну… Нам же припали до душі старовинні бойківські хати, які ще подекуди видніються у Східниці. Унікальна архітектура, насичені коричневі кольори і дерево, дерево, дерево… Пропонуємо і вам подивитися на зодчество бойків – етнографічної групи українців, які живуть на території частини Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей.

Ось тут позначений ореол проживання бойків. Хоча ми будемо писати саме про їхнє проживання у Львівській області.

Бойківщина

«Козир» бойківської хати – дерево. Саме цим матеріалом оточена кожна подібна садиба: деревом вкриті зовнішні стіні і навіть верхня частина, що межує з дахом. Зазвичай, старі хати виглядають досить цікаво: одна стіна оббиті деревом одного кольору, друга – іншого, двері – ще іншого. Хтось із господарів оббиває стіни дошками горизонтально, хтось – вертикально, а хтось поєднує обидва напрями на різних стінах будинку. Різні кольори дерева і різні напрями дощок створюють мальовниче видовище! Подивіться, яке різноманітне оздоблення має будинок у Східниці з першої фотографії до цієї публікації!

Ось цей невеличкий будинок чарівного відтінку коричневого – явно господарське приміщення. Кажуть, у бойківському дворі могло бути по декілька таких будівель – для худоби, ремісництва, зберігання потрібних у господарстві речей.

Господарське приміщення

Бойківські хати чимось схожі на характер бойків. Так-так, нам доводилося спілкуватися з представниками цієї етнографічної групи, тож ми можемо з упевненістю сказати: хати такі самі прямі, а дахи – достатньо гострі, як і їхні господарі. На центральній та східній Україні дахи традиційних хат – більш пологі, а от у самих Карпатах – більш гострі. Така сама і психологія місцевих мешканців, їхня емоційність. ;) Це же зв’язок можна простежити й між характером та традиційними орнаментами вишивки: на східній Україні це квіточки-листочки, на Закарпатті – гострі геометричні форми, а на Бойківщині – геометричні малюнки з заокругленими елементами.

Бойківські дахи

Паркани на Бойківщині теж, звісно, дерев’яні. Тут не прийнято ховатися – навпаки, своє добро господарі показують перехожим, тримаючи його в чистоті та порядку. Відтак, паркани роблять низенькі та ріденькі.

Паркан з дерева

Господарські приміщення бойків бувають як квадратної форми, так і видовженої. Але навіть для них можуть споруджувати справжній гострий дах, а не вкривати пласким шаром дощок (як на Сході чи у Центрі України).

Бойківська господарська будівля

Ось вам наостанок бойківська киця :) Здається, її також зачаровує засилля дерева навколо!

Бойківська киця

Хочете зазирнути всередину традиційної бойківської хати? Тоді вам сюди, до публікації Бойківська хата, яку ми готували після відвідин музею в Дрогобичі!

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

А на сайті http://www.btmarket.com.ua/byitovaya_tehnika_1/santehnika_dlya_vannoy_168/dushevyie_kabinyi_c171.html

ви можете купити душові бокси для комфорту у своїй хаті чи квартирі!

  • http://made-in-ukraine.info/skhidnytsya-vidpochynok-ta-tsikavi-pam%e2%80%99yatky/ Східниця: відпочинок та цікаві пам’ятки | Made in Ukraine

    [...] згодом покажемо традиційні бойківські хати, які нам також вдалося сфотографувати у [...]

blog comments powered by Disqus