Дерев’яний посуд вариться в олії

Четвер, 7 Липня, 2011

Майстер з Рівненщини розкриває секрети деревообробки

Посуд із дерева

У Костопільському районі Рівненської області є село з дуже влучною назвою – Лісопіль. Тут розташований цілий деревообробний цех, який випускає у світ гарненький дерев’яний посуд. Ступки, мисочки, дошки та каструлі – цю красу виготовляють підопічні майстра Віктора Макарова. Сьогодні він розкаже нам про те, чому з дубом працювати найважче, але найвигідніше :)

Віктор Макаров

- Пане Вікторе, чому Ви вирішили працювати з деревом?

- Я за спеціальністю – деревообробник, свого часу закінчив Московський лісотехнічний інститут (МЛТІ у Митищах). Спочатку працював на виробництві, займався технологією деревообробки. Завод випускав будівельно-монтажний інструмент, наприклад, різні рубанки та штукатурний інструмент. А потім підприємство розвалилося, і я залишився без роботи. Шкода, бо ця справа була мені до душі – я працював з деревом із дитинства.

- Який був Ваш перший виріб із дерева? Що Ви виготовляли у дитинстві?

- Першим моїм виробом була дерев’яна синичка. Я навчився точити у школі, тож на шкільному токарному станку і зробив цю синичку. А потім почав робити все нові й нові вироби.

- Після втрати роботи Ви, мабуть, просто робили якісь вироби для себе?

- Так, це було нескладно. Треба було на чомусь сиділи, тож зробив стілець. Потім змайстрував стола… А після цього вже почав думати над майстернею. Власна справа почалася потихеньку: спочатку один станочок, потім – інший… Зараз у мене вже цілий столярний цех.

- Нині цей цех – Ваша основна робота?

- Так, основна й улюблена. Я – підприємець. Ми випускаємо різноманітну дерев’яну продукцію. Їздимо по багатьох ярмарках: буваємо у Петриківці, у Сорочинцях, на Країні Мрій… Зараз вже готуємося до цьогорічного Сорочинського ярмарку :)

Дерев'яні ступки

Дуб дуже важко висушити

- Пане Вікторе, опишіть Ваш цикл роботи. З чого взагалі починається ось така ступка?

- Спочатку треба купити сировину – ліс. Потім порізати його на дошки. Дубова дошка має лежати рік, і обов’язково – під навісом. Тоді з дуба виходить волога, і він помалу висихає. Якщо його різко кинути у сушку, він потріскається і зіпсується. Дуб дуже важко висушити. Після року під навісом дуб вже можна помістити до сушили та досушити його. Коли дошка висохне, можна робити з неї вироби. Щоб виготовити ступку, потрібні дві частини (для основної частини та горла), які ми потім склеюємо. Зі склеєної заготовки вирішається шаблон, а потім вже токар дивитися, як його гарненько виточити.

- Скільки токарів у Вас працює?

- Зараз два. Але я й сам люблю точити, тож час від часу теж займаюся цією справою. Обидва мої сини працюють зі мною – і старший, і молодший. Тож це у нас – сімейна справа.

- Ваш улюблений матеріал – це дуб?

- Так, але ми робимо посуд не лише з нього. Наприклад, кухонні дошки виготовляємо з ясену. А взагалі, працюємо з твердими породами: з вільхою, ясенем та дубом. Найбільше людям подобаються вироби з дуба. Коли говориш «дуб», людина одразу розуміє, що це – солідний та довговічний виріб.

На таких дошках подають піцу

Ступки – найбільш популярні

- Ваш посуд покритий якоюсь речовиною чи це «гола» деревина?

- Увесь посуд проварений у натуральній льняній олії, без усілякої хімії. Готовий виріб ми занурюємо до баку з гарячою олією (температура – приблизно 60 градусів) та варимо три з половиною, а то й чотири години. Деревина дуже добре поглинає олію, тож після цього виріб вже не може пропускати вологу. Ось дивіться: вода залишається у мисці (пан Віктор показує мисочку, щойно наповнену літнім дощем. – Авт.). З цього посуду сміливо можна їсти.

- А як користуватися дерев’яною ступкою? Вона не трісне?

- Ні, не трісне. Ми самі таким посудом користуємося: вдома, наприклад, розтираємо у ступці перець.

- Який посуд у Вас купують найчастіше?

- Ступки – це в нас найбільш ходовий товар. А ще, часто купують кухонні дощечки. Круглі дошки в нас замовляє піцерія «Челентано». До речі, ми щойно завозили нові дощечки до піцерії, що біля метро Дружби Народів.

- А чому Ви робите саме такий посуд – заокруглений? Все-таки, щось берете за зразок?

- Є чудовий давньоруський посуд – ці розробки дуже гарні, їх можна використовувати й зараз. Посуд такої форми археологи знаходили під час розкопок стародавніх міст. Він дуже зручний і має заокруглену форму.

Популярні ступки й мисочки з дуба

Виріб має лягати у руку

- Що виготовляєте окрім посуду?

- Паралельно з посудом ми робимо і меблі. Звісно, якщо на них є замовлення. А на ярмарки привозимо мисочки, макітри, дощечки… Дерев’яний посуд дуже подобається нашим покупцям. Вони купують наші вироби вже багато років. Якщо би люди не купували такі речі, ми би їх, мабуть, і не робили.

- Хто на Вашому підприємстві відповідає за ідеї? Хто вирішує, що треба виготовити саме таку миску, а не інакшу?

- У нас вже напрацьований певний досвід, тож ми знаємо, що людям більше подобається. Якщо мисочку приємно тримати у руці – значить, вона сподобається усім. У мене є один знайомий художник, який розписував Ченстоховську Божу Мати на великому сувенірному яйці. Одного разу він навіть виточував подарунок для Олександра Лукашенка – розпис в нього просто неймовірний! І він так мені й сказав: треба виточити так, щоб виріб ліг у руку. Тільки тоді художник зможе його розписати. А якщо виріб не лягає у руку – він просто непотрібний.

P.S. А майстер із Дрогобича робить вази та столи з пеньків!

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Если вы собираетесь строить дом не из дерева, а из кирпича, не забудьте узнать стоимость кирпича! Вы сможете наперед просчитать, сколько будет стоить постройка.

Дерево – универсальный материал, из которого можно даже строить дома. Этот сайт подскажет вам стоимость строительства деревянного дома.

Хочете здивувати друзів? Найкращий спосіб – надіслати їм голосовi поздоровлення! Головоса смска піднімить настрій та подарує справжнє свято!

Метки:

 • Mod

  Давно хотіла  прикупити дерев»яну миску

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  доведеться їхати на Сорочинський ярмарок :)

 • Анонимно

   Ой где б такую мисочку купить!?

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  щойно спитала :) пан Віктор каже, що 10 липня його дерев*яні вироби будуть на ярмарку в Чернівцях, наприкінці липня – у Новоград-Волинському, а у серпні - на Сорочинському ярмарку.

 • Svetlana

  а на День Независимости 24 августа будете на андреевском спуске в Киеве?

 • danirra

  Сподобалися дощечки для піцци. Аж до піццерії закортіло :) Шана майстрам.

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  майстер каже, що буде ;)

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  о, мені теж :) пан Віктор ще мені показував, що зберігає мед у дерев*яній мисочці з кришкою. всюди возить з собою – зручно і екологічно :)

 • http://pouleserg.com/ Pou Le Serg

  Дуже красиві вироби !
  Прямо аж хочеться потримати :)

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  вони дуже приємні на дотик! заокуглені краї роблять дерево м*яким

 • http://made-in-ukraine.info/krayina-mriy-pidmokla/ Країна Мрій підмокла_Made in Ukraine | Made in Ukraine

  [...] й дерев’яні мисочки та макітри, виставлені на продаж, наповнювалися водою. [...]

 • http://made-in-ukraine.info/derevyanyy-grebin-tse-stylnyy-aksesuar/ Дерев’яний гребінь – це стильний аксесуар | Made in Ukraine

  [...] Сергію, ви – дуже творча людина: робите дерев’яні статуетки і гребінці, керамічні скульптури, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/yavorivska-igrashka-mayster-klas-u-lvovi/ Яворівська іграшка: майстер-клас у Львові | Made in Ukraine

  [...] в основному з осики (здавна вважається, що саме це дерево має властивість відганяти усе лихе) та прикрашається [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pershyy-raz-na-mayster-klas/ Перший раз – на майстер-клас! | Made in Ukraine

  [...] «Wood design», відвідувачі якого вчаться працювати з деревом. На уроки до заслуженого вчителя України Володимира [...]

 • http://made-in-ukraine.info/vystavka-ukrayina-etnichna/ Виставка Україна етнічна | Made in Ukraine

  [...] кераміка, ляльки-мотанки, прикраси з бісеру, а також вироби з дерева та металу. Свої роботи покажуть двадцятеро сучасних [...]

 • http://made-in-ukraine.info/florystychna-skulptura-2012/ Флористична скульптура 2012 | Made in Ukraine

  [...] декоративних скульптур із природних матеріалів: дерева, моху, сіна, соломи, шишок, квітів та інших простих і [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lystivky-pro-maystriv/ Листівки про майстрів! | Made in Ukraine

  [...] Макаров, дерев’яний посуд, Рівненська [...]

 • http://made-in-ukraine.info/derevyanyy-kozatskyy-posud/ Дерев’яний козацький посуд | Made in Ukraine

  [...] посуду з дерева ви можете у нашій публікації Дерев’яний посуд вариться в олії, яка розповідає про вироби рівненського [...]

 • Ігор

  Доброго часу! Будьласка! Як зв`язитись з паном Віктором?

  Дякую.

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  Добридень! Ось телефон, за яким можна зв*язатися з паном Віктором: (097) два45-95-01 (одну цифру замінено словом, щоб на цей номер не приходив спам). Але у селі може бути поганий зв*язок, удачі Вам!

 • http://made-in-ukraine.info/festyval-tu-stan-2013/ Фестиваль Ту Стань 2013 | Made in Ukraine

  [...] народних іграшок, музичних інструментів, виробів з дерева та [...]

 • Дмитро

  А чим замазати тріщини в дерев’яному посуді для харчування, якщо через них уже протікає рідина?

blog comments powered by Disqus