Фаберже відпочиває

Вівторок, 19 Квітня, 2011

Тетяна Протчева зареєструвала у Книзі рекордів України вишите яйце

Яйце-"рекордсмен" від Тетяни Протчевої

Нещодавно ми розповідали вам про рекордно велику вишиту мапу України, виготовлення якої ініціювала Тетяна Протчева. А ще одне досягнення вишивальниці відрізняється від мапи не лише розмірами, а й формою. Вісім сантиметрів у висоту і п’ять сантиметрів у діаметрі – таке вишите яйце змайструвала пані Тетяна.

Важить ця рукотворна краса шістнадцять грамів. На роботу пішло п’ятнадцять метрів бавовняних ниток муліне та… лише тридцять годин роботи. Лишень подумайте: протягом цього часу майстриня встигла зробити у яйці двісті вісімдесят вісім дірочок та прикрасити їх сто шістдесятьма сьома стібками. Яйце, занесене до вітчизняної Книги рекордів, декороване орнаментом «оберіг-безкінечник», що символізує нескінченність буття.

Вишити яйце – це вам не жарт. Така творчість потребує неабиякої посидючості, адже будь-який неправильний крок може призвести до непоправного результату. За словами майстрині, також стає у нагоді точний математичний розрахунок. «Вища технічна освіта допомагає мені у творчості», – зізнається пані Протчева.

Вишита писанка від Богдана Ковальчина

Проте з фіксуванням витвору у Книзі рекордів стався, м’яко кажучи, казус. Справа в тому, що подібні сувеніри вже декілька років виготовляє Богдан Ковальчин із Дрогобича, що на Львівщині. Таку дивну ситуацію можна пояснити лише невідповідальною роботою представників Книги рекордів. Місія майстра – творити красу, а зобов’язання працівників Книги – перевіряти, чи, бува, не створює ще хтось в Україні чогось подібного.

«Для встановлення і реєстрації рекорду ми забезпечуємо обов’язкову попередню експертизу заявки і консультації за правилами встановлення рекордів у даній області», – йдеться на офіційному сайті Книги рекордів України. Там само розміщені й дані стосовно тривалості експертизи: на «стандартну» піде  півтора-три місяці, а для «прискореної» знадобиться від тижня до місяця. У будь-якому разі, представники Книги встигли би за такий час набрати у Гуглі ключову фразу «вишиті яйця» і на першій сторінці з результатами пошуку побачити… посилання на наш сайт :) «Вишиті писанки породила суперечка» – так називається стаття про творчість Богдана Ковальчина, яка з’явилася на МейдІнЮкрейні більш як півроку тому…

Такі писанки вишиває Інна Форостюк

До речі, інформацію про вишиті писанки можна знайти й на сторінці Вікіпедії під назвою «Писанка». Стаття прикрашена ілюстрацією вишитого яйця, виконаного майстрині з Луганщини Інни Форостюк…

Метки: ,

 • http://www.facebook.com/13Bullet Єлізавета Омельчук

  фууууууууууууу.
  ганьба Тетяні Протчевій. Людина-самоПІАР : ((((

  хоч би у вікіпедію гляньте, ті писанки вже бозна скільки років вишивають і не режструють у книзі рекордів . блін, це ж треба як опозорилась відома вишивальщиця…. )))))))))))

  Нє, не можу заспокоїтись (все в голові бурлить аж!). Це все одно що я зараз візьму і зареєструю авторські права на свої мітєнки, які я роблю по особливій методиці. І начхати, що ті мітєнки носять ще з середньовіччя і в»яжуть всі, кому не ліньки. Але ж до всіх інших не приходить безглузда думка реєструвати винахід. А мені як Протчевій, таке прйишло до душі. Всьо, іду реєструвати ат. право і всіх ще й до суду подаватиму )))

  Капець. Віко, не розумію, взагалі навіщо ТАКУ людину піарити ще й тобі.
  фу.

 • Анонимно

  я дійсно вважаю, що тут помилилися ці книго-рекордсмени, бо вони на кожній події (а я на їхні події вже 5 років ходжу) розповідають, як ретельно вони підходять до фіксації рекорду, як довго шукають, чи є щось подібне в Україні та навіть у світі… там процедура така: будь-хто може подати будь-яку ідею на рекорд, але саме працівники книги мають визначити, чи є це рекордом.
  а митець може літати у хмарах і навіть не знати, що щось схоже є. ну, теоретично, може ж таке бути? :)

  це ж зараз на заході бум реєстрування авторських прав на все :) кажуть, поляки зареєстрували за собою водку))))))) хто не встиг – той кагбе все… :) ))

 • http://www.facebook.com/13Bullet Єлізавета Омельчук

  Не погоджуюсь. Хто-хто, а вже п.Протчева та і щоб не знала про своїх колег по цеху, якщо навіть, далека від процесу вишивки про них щнаю?:( Неправда, не вірю!
  Працівникам Книги, як видно, взагалі індеферентно все.

  Дуже жидівський варіант: хто не встиг – той спізнився.

  Пляма на репутацію Протчевої величезна. Її велика провина в тому, що вона умовчала про інших майстрів нетрадиційної вишивки і не спростувала свій КАГБЕ рекорд потім. На мою думку, запросивши колег по нетрадиційній вишивці в одне коло і представивши їх широкому загалу, склало би краще враження , кращий піар і допомогло би самій Протчевій презентувати себе як порядну людину – в набагато більшому обсязі, ніж цей дурнуватий рекорд!

 • http://www.facebook.com/13Bullet Єлізавета Омельчук

  і про те, що п. Протчева літає у хмарах – розкажеш комусь іншому )))))

 • Анонимно

  попрошу без грубощів на цьому сайті :)
  я вжила загальне слово «митець» щодо хмар ;)

 • http://www.facebook.com/people/Надія-Цинайко/100001135206100 Надія Цинайко

  Дійсно, якась дуже дивна, м’яко кажучи, ситуація. А сама пані Тетяна якось її коментує?

 • Анонимно

  у моєму розпорядженні є лише текст від пані Тетяни, де її писанку названо початком нового жанру великоднього прикладного мистецтва в Україні..

 • http://www.facebook.com/people/Надія-Цинайко/100001135206100 Надія Цинайко

  «нового жанру»? мдяяяя :/

 • http://www.facebook.com/people/Viktorija-Za/100002015157193 Viktorija Za

  http://julya-vorontsova.gallery.ru/watch?a=NCj-gtxG А ці шедеврики в одному рядку не стануть з яєчком пані Тетяни

 • http://www.facebook.com/people/Viktorija-Za/100002015157193 Viktorija Za

  http://julya-vorontsova.gallery.ru/watch?a=NCj-gtxG А ці шедеврики в одному рядку не стануть з яєчком пані Тетяни

 • Анонимно

  ваааау, які гарні роботи! я бачила вишивку гладдю по шкарлупці, але стрічками ще не бачила))) дякую, дуже цікаво!

 • Molfar

  Роботи Інни Форостюк виставлялись у Києві. Одну таку подарувала президенту Л.Кравчуку

 • Анонимно

  мабуть, відтоді пан Кравчук соромиться робити писанки :) http://made-in-ukraine.info/leonid-kravchuk-varyt-krashanky/ мене роботи Інни Форостюк теж дуже вразили!

 • http://www.facebook.com/people/Богдан-Ковальчин/100001549305320 Богдан Ковальчин

  Доброго дня. Я Богдан Ковальчин, та людина яка придумала і вперше виготовила писанку-вишиванку, ще у далекому 1993 році. Я зовсім не проти коли ще хтось, окрім мене, робить вишиті писанки. Он погляньте які гарні писанки вишиті лентами. Уже появились і різблені писанки.
  Глянув диплом (http://vikna.stb.ua/ua/news/2011/3/4/52865/) п.Тетяни і обідно мені стало. У дипломі написано «категорія «Вперше» – новий вид декору писанок». Але це БРЕХНЯ. Я абсолютно відповідально заявляю, що першим хто зробив писанку-вишиванку був я. До цього нічого подібного ні в Україні, ні у світі не було. Я спеціально шукав. У мене є публікації в газетах кількарічної давності, відео з телебачення. Роки 2 назад цілий день крутили по 5 каналу на саму Паску інтерв’ю зі мною.
  Пані Протчевій повинно би бути встидно за таку брехню. Щодо «Книги рекордів України», то я особисто пару раз пробував з ними зв’язатись – писав листи, дзвонив і залишав повідомлення на автовідповідач, але зі мною вони так і не зв’язались. Як правильно було зазначено автором статті, інформацію про вишиті писанки надзвичайно легко знайти в інтернеті. Але чомусь вони не захотіли це знайти. Дуже надіюсь, що не з корисливих мотивів. Але особисте моє відношення до «Книги рекордів України» впало нижче плінтуса.
  Люди, скажіть, невже і вправду УСЕ можна купити? навіть гордість нації?

 • Анонимно

  добридень, пане Бoгдане!
  я саме хотіла з Вами зв*язатися і спитати, чи, бува, з Вами не радилися перед фіксуванням цього рекорду. а виявляється, ви самі до тої книги звертлися і фактично подавали інформацію на «блюдечку з блакитною кайомочкою» (навіть не треба було в гуглі шукати!), але її чомусь не захотіли побачити :/ прикро…
  ваші роботи важко не знайти (чи навіть не помітити) в інтернеті. перед нашою з Вами зустріччю я знала про вашу творчість вже декілька років, тому гадаю, що майстри, які «профільно» цим займаються, тим більше знають про Вас…

 • http://www.facebook.com/people/Богдан-Ковальчин/100001823137896 Богдан Ковальчин

  Так, надзвичайно прикро. Мало того, пані Форостюк ще і у вікіпедії написала: «Вишиті хрестиком великодні яйця. Техніка з’явилась у Німеччині. На рубежі ХХ-ХХІ ст. її засвоїли писанкарі з України, зокрема Інна Форостюк[2]» але це не правда. Я точно знаю, що до мене їх ніхто не робив.

 • Molfar

  Кіно і німці. Зайшов на вікіпедію у статтю «Великоднє яйце» (а не «Писанка»), власне на сторінку обговорення. (Як я зрозумів, писала статтю не пані Форостюк). Але там є інформація про німецькі музеї з вишитими писанками. А вам, пане Богдане, можу тільки поспівчувати. Бо юридично тепер п.Протчева винахідник цієї техніки, і їй по цимбалах навіть німці, які у цій техніці років з 50 дружать.

 • Анонимно

  цікаво, чи дійсно документи тої «книги рекордів» мають юридичну силу…

 • Molfar

  Звичайно ж ні :) Ця книга, я так розумію повна маячня. Заплатив – і маєш папірець, що нічого тобі не дає, окрім задоволення власного его.

 • http://www.facebook.com/people/Богдан-Ковальчин/100001549305320 Богдан Ковальчин

  :-) дякую хоч за співчуття. Я розумію, що хто швидше бумажку підписав, той і перший. Я про «книгу рекордів України» був значно вищої думки. А там одне з двох – або продажні, або … (не знаю яке слово навіть підбрати). Та судити я їх не буду…

 • http://www.facebook.com/people/Богдан-Ковальчин/100001549305320 Богдан Ковальчин

  От ще що цікаво. У тому ж обговорені є така фраза: » Їх традиція великоднього вишивання яєць сягає початку ХХ ст.» Представте собі, така цікава, і дуже неординарна техніка вже існувала 100 років, а про неї, до недавна, ніхто ні сном ні духом. :-) щось не вяжеться…

 • http://www.facebook.com/people/Богдан-Ковальчин/100001549305320 Богдан Ковальчин

  Писанка, фото якої тут наведено, з 2005 року знаходиться в музеї писанки в м.Коломия.

 • Molfar_007

  Та не переймайтесь, ви ж собі ім’я зробили :) Чого хвилюватися? Я ось про техніки писанкарства взагалі нічого не чув. Думав, що тільки в Україні їх пишуть. А там і з дротом, і зі скла, і вишиті. А що роблять за кордоном, так ніхто і не знає.

 • http://made-in-ukraine.info/gotuy-novorichni-podarunky-z-oseni/ Готуй новорічні подарунки з осені! | Made in Ukraine

  [...] буде зафіксований рекорд – занесення зозулиці до Книги рекордів України з подальшим занесенням до Книги рекордів світу, як [...]

 • http://made-in-ukraine.info/kruglyy-stil-pro-ukrayinsku-kulturu/ Круглий стіл про українську культуру | Made in Ukraine

  [...] та в усьому світі ведеться багато дискусій навколо проблем авторського права, порушення прав інтелектуальної власності та [...]

blog comments powered by Disqus