Історія чеського бісеру

Неділя, 6 Березня, 2016

Вишита бісером картина Мушлі

Вироби з бісеру завжди у моді: хтось вишиває ним картини, хтось створює етнічні прикраси типу герданів і силянок, а хтось плете біль сучасні прикраси – джгути, кольє та намиста. Майстрині, які працюють з бісером, відзначають, що найкращою якістю наділений японський бісер. На другому місці після нього «розташований» чеський бісер, адже в цій країні традиції склярства тягнуться з давніх-давен. Ну а найпростішим бісером, з якого можна починати «проби пера» у цій творчості є китайський. Сьогодні поговоримо про чеський бісер – його історію і позиціонування на ринку.

1376 рік – саме тоді розпочався відлік чеського склоробного виробництва. Технології виробництва прийшли до цієї країни з-за кордону, проте зовсім скоро місцеві майстри, завдяки своїй уважності і спостережливості вивели власні продукти зі скла на дуже високий щабель. Чеське скло стало славитися небувалою прозорістю, чистотою, благородним блиском та міцністю.

Перша скловарна пічка у Чехії з’явилася у селищі Скленаржіца (яке пізніше, як ви бачите, назвали на честь скла), а вже 1548-го року у Мшено-над-Нісою створили перший великий завод з виготовлення скляних виробів. Минуло трохи часу, і чеськими виробами зі скла зацікавилися іноземці. 1760-го року до території сучасної Чехії прибули перші купці з-за кордону.

Келихи та склянки з богемського скла відомі нині на весь світ. Проте не всі знають, що високої якості вони змогли набути завдяки одній таємниці чеських майстрів! Богемське скло почали виготовляти дуже міцним – тугоплавким. Цього ремісники добилися, підмішавши до скляної суміші не традиційну соду, а поташ (золу з деревини). Відтак, другою назвою богемського скла стало «лісове скло».
Коли ж у «скляній індустрії» Чехії з’явився поділ на скло і бісер? Цю віху відносять до початку XVIII століття: саме тоді на склозаводах почали виготовляти не лише посуд, а й рукодільні дрібнички: бісер, намистини, стеклярус та інші принади для плетіння і вишивання. У цей час з’явився саме той бісер, яким можна вишивати такі картини, як на відомому серед рукодільниць  сайті http://mnogonitok.com/embroidery/vyshivka-biserom або оздоблювати одяг.

Чеські скляні вироби впродовж історії свого існування весь час конкурували з венеційським склом. Однак на початку XIX століття стався певний ривок у чеському виробництві бісеру: дрібні намистинки почали випускати різноманітних кольорів, розмірів та форм (один вид бісеру міг бути круглий, інший – з гранями тощо). Знавці чеських ремесел кажуть, що тут ключову роль відіграла саме конкуренція: без змагання з венеційськими майстрами чеські ремісники би не розвинули своє виробництво до таких високих результатів.

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

blog comments powered by Disqus