Італійський кратер у Музеї Ханенків

Пятниця, 3 Квітня, 2015

Посудина Кратер

Свіженький експонат тижня у столичному Музеї Ханенків – це кратер із зображенням Ганімеда і Зевса у подобі лебедя (сторона А) та юнака і жінки (сторона Б). Уявіть собі: ця посудина виготовлена в Італії у 4 столітті до нашої ери! Її висота – 41 см, матеріал – глина. Ну а саме зображення нанесене на кратер ручним розписом.

Експонат цього тижня пов’язаний з новим проектом музею «Народна реставрація», метою якого є порятунок найцінніших творів музею, що потребують невідкладної реставрації. Це керамічна посудина під назвою кратер – експонат вельми поважного віку, виготовлений понад 2300 років тому на півдні Італії. Його «астрономічна» назва утворилася від давньогрецького дієслова κεράννυμι (змішувати) і свідчить про призначення посудини.

«Кратери використовували під час симпосіїв – бенкетів, дружніх зустрічей, що супроводжувалися музикою, веселощами і філософськими бесідами. У кратері вино змішували з водою, оскільки вживання нерозбавленого вина вважалося проявом нестриманості. З кратерів юнаки-чашники розливали вино по чашах учасників», – розповідає Катерина Чуєва, заступник генерального директора музею, куратор колекції античного мистецтва.

Пані Катерина зазначає, що за легендами, бенкети шанували і давньогрецькі боги. На лицьовому боці кратера зображено рідкісну інтерпретацію міфу про те, як верховний бог Зевс знайшов чашника собі до душі – вродливого юнака на ім’я Ганімед. Зазвичай митці зверталися до найвідомішого варіанту міфу: Зевс, вражений красою Ганімеда, чи-то відправляє свого орла забрати юнака, чи-то сам стає подібний орлу.

На кратері з Музею Ханенків Зевс постає у подобі іншого, але не менш величного птаха – лебедя. Ганімед підкликає його, не підозрюючи, що бачить могутнього бога. Поряд з ними – старий з ключкою, що застерігає хлопця. Це педагог. Так у Давній Греції називали дорослого раба, який з дитинства був приставлений до хлопчика з заможної родини, супроводжував його на навчання та прогулянки. Але завадити Зевсові він не може. За легендою, Зевс підняв Ганімеда до палацу на вершині гори Олімп, де юнак отримав у дар безсмертя і став чашником на бенкетах богів-олімпійців. А от рідне місто Ганімеда – Троя – зазнає поразки у Троянській війні, що почалася через прекрасну Єлену – доньку Зевса і красуні Леди. Цікаво, що за легендою, до Леди Зевс також з’явився у подобі лебедя…

Побачити кратер та інші шедеври музейної колекції, які стали учасниками проекту «Народна реставрація», можна буде з 3 до 26 квітня 2015 року. Приєднуйтесь до кола небайдужих громадян і підтримайте реставраційний спільнокошт музею!

Також музей запрошує вас на найближчі екскурсії вихідного дня. З нагоди наближення великодніх свят темою ранкових екскурсій (на 11 год.) у суботу та неділю буде «Сінайські ікони 6-7 століть і сакральне мистецтво Західної Європи». У ці ж дні о 15:00 – знайомство з унікальними творами азійської колекції музею.

Екскурсії вихідного дня – це бюджетна програма музею, яка дає змогу познайомитись з музейною колекцією всього за 25 грн.

Адреса Музею Ханенків: Київ, вул. Терещенківська, 15-17.

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Спланировать свою деловую поездку вам поможет гостиница Багратион Москва: забронируйте номер наперед и не беспокойтесь о месте проживания!

blog comments powered by Disqus