Майстер-клас: біла писанка

Вівторок, 2 Квітня, 2013

Писанка Катеринославщини «Рожа клинчаста»

Писанка з білим тлом

Українські традиційні писанки – дуже різноманітні, адже кожному регіону й місцевості притаманні окремі орнаменти кольори та способи декорування великодніх яєць. Наприклад, лемківські писанки – монохромні, гуцульські – різнобарвні з дрібними малюнками. Сьогодні ж майстриня Ірина Михалевич із Олександрії пропонує вам зробити писанку Катеринославщини – традиційну білу писанку.

«Писанки бувають різними – за призначенням, походженням, за символікою, автентичністю, а ще за технікою та способами виконання, – каже майстриня. – Пропоную створити білу писанку. Вона буде кольоровою, проте з білим тлом. Такого ефекту досягають шляхом відмивання, але все по-порядку. Відмиванням писанки ми займемося в кінці, а спочатку розпишемо яйце традиційним способом».

Видування яйця

Ми створюємо сувенірну писанку, яка стане окрасою оселі напередодні свята свят, тому нам потрібно видути яйце – звільнити його від вмісту. Справжня писанка – це писанка на сирому яйці. Тільки таку писанку можна дарувати. Для великоднього кошика яйця, як відомо, відварюють, розписують їх християнськими символами і фарбують натуральними барвниками. А сувенірна писанка – це писанка на пустому яйці, зафарбована хімічними барвниками. Вона довговічна, лише таку писанку можна продавати і потім зберігати в якості сувеніра.

Творимо молитву

Щоб писанка отрималася вдалою, принесла радість Вам і всім, хто її побачить, варто перед початком розпису прочитати молитву. Дана молитва входить до молитовного правила і саме нею розпочинають недільну літургію в УПЦМП:

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, сокровище благих и жизни подателю, прииди и вселися в ны и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Писанка Катеринославщини

Сорококлин

Ми напишемо писанку, що походить з Катеринославщини (Дніпропетровщини). Вона має назву Рожа клинчаста, а композиційний поділ поверхні яйця називається сорококлин. Як зазначає дослідниця Юлія Датченко, така писанка характерна для всіх куточків України. Писанка вкрита трикутниками-клинцями, які мають елементи, що повторюються в шаховому порядку. Це і є сорококлин.

Сорококлин на писанці

У давнину вважали, що майстринею можна назвати лише ту писанкарку, яка зробила сорок писанок такого типу. Сорок клинців писали впродовж Великого посту, що триває 40 днів.

Сорококлин катеринославський

Виготовлення писанки

Усі писанки дуже красиві, проте напрочуд гарними виглядають писанки з білим тлом, які створюються шляхом відмивання. В чому полягає особливість цього процесу? Усе, як при створенні звичайної писанки, але першим кроком буде не нанесення ліній, а фарбування. Спочатку зафарбуємо яйце в жовтий колір, а вже потім візьмемо в руку писачок.

Основні лінії поділу будуть жовтого кольору, бо нам потрібно отримати біле тло.

Матеріали для білої писанки

Нам знадобляться: писачок, бджолиний віск, свічка тонка воскова і свічка товста на підсвічнику, сірники, листок паперу, тарілочка, застелена серветкою, розчин жовтого, зеленого та червоного анілінового барвника, оцет, рідина для відбілювання білизни, ганчірки, пластикові ложки, маленькі скляні пляшки чи баночки, гумові рукавички.

Матеріали для писанки

1. Беремо видуте висушене біле яйце, закриваємо отвори воском та купаємо його в оцті 3-4 секунди. Потім занурюємо його в банку з жовтим аніліновим барвником на 5-10 хвилин.

Жовте яйце

2. Коли яйце висохло, можна розігрівати писачок. Щоб виготовити писанку з сорока клинцями, необхідно зрозуміти, за яким принципом яйце ділять на трикутники. Спершу на яйце наносять дві вертикальні лінії – яйце поділено на чотири сектори – а потім кожен сектор ділять додатковою вертикальною лінією ще на дві частини. Далі проводять екватор. Із точок перетину розводять дугоподібні лінії навскоси, які між собою стикаються. Розмітка готова.

Розмітка писанки

3. По жовтому тлу, від точки, де зіткнулися чотири лінії, пишемо рожу. Всього їх має бути шість – чотири на екваторі та дві на маківках яйця.

Рожі на писанці

4. Фарбуємо писанку в зелений колір (занурюємо яйце у зелений барвник). По зеленому тлу закриваємо почергово воском промені на кожній зорі. Потрібно почати з правого променя, рухаючись за годинниковою стрілкою.

Зелена писанка

5. тепер нам необхідно відмити зелену барву, інакше не отримаємо гарного червоного кольору, в який далі потрібно фарбувати нашу писанку. Для цього одягаємо гумові рукавички. На чашку води нам знадобляться дві столові ложки рідини для відбілювання білизни. Розмішуємо розчин і занурюємо в нього писанку на 5-7 секунд (можна акуратно придавити яйце ложкою). Після цього хутко виймаємо яйце з чашки і промиваємо під струменем теплої води. Користуємося ганчіркою. Розчин не виливайте, він знадобиться для другого відмивання.

Відмита писанка

6. Коли яйце висушено, беремося за фарбування. Нам потрібно зафарбувати писанку в червоне. Залишаємо її в розчині червоного барвника на 5-10 хв. Покриваємо воском червоні промені рож. Сегменти, де був зелений промінь, також закриваються воском.

Червона писанка

7. Повторюємо процедуру відмивання. Цього разу ми відмиємо писанку від червоної фарби й отримаємо біле тло. Там, де були червоні промені рожі, сегмент стане білим. Гарно миємо яйце водою, аби дія хлору припинилася. Закутуємо в ганчірку.

Біла писанка Рожа клинчаста і чудова прикраса до свят готова!

Навчитися робити писанки та інші орнаментовані пасхальні яйця може кожен! Відвідайте блог Ірини danirra.livejournal.com і переконайтеся в цьому! Ось також електронна адреса майстрині: daniradio(песик)bigmir.net

Якщо ви хочете навчитися писати писанки, пропонуємо вашій увазі також майстер-класи з писанки на перепелиних яйцях, створення нестандартної писанки та звичайної крапанки!

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

Метки:

 • Олена Лабунька

  Ірино, чудова автентична писанка! От тільки при створенні української писанки можна молитися «Царю небесний…» українською! Запевняю, Господь її зрозуміє! :) Крім того, цією молитвою починають усі православні та греко-католицькі літургії, а не лише УПЦ МП.

 • http://made-in-ukraine.info/rodynnyy-konkurs-pysankarstva/ Родинний конкурс писанкарства | Made in Ukraine

  [...] бісером може будь-хтоВідвідуваність сайту « Майстер-клас: біла писанка Презентація книги про килими [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pysankarstvo-u-kotsyubynskomu/ Писанкарство у Коцюбинському | Made in Ukraine

  [...] майстер-клас із писанкарства буде безкоштовним для школярів. Урок великоднього [...]

 • http://made-in-ukraine.info/festyval-pysanok-u-lvovi-2013/ Фестиваль писанок у Львові 2013 | Made in Ukraine

  [...] Це означає, що до 6 травня усі охочі зможуть навчитися писати писанки, відвідати великодній ярмарок, проглянути пасхальні [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pysankarstvo-dlya-ditey/ Писанкарство для дітей | Made in Ukraine

  [...] неділі (14 квітня) у столиці відбудеться майстер-клас із писанкарства, на який запрошують зацікавлених діточок. Урок [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pysanka-z-seriyi-trypilski-sny/ Писанка з серії Трипільські сни | Made in Ukraine

  [...] готувати пасхальні композиції та, звісно ж, малювати писанки! Майстриня Олена Лабунька з Києва пропонує оздобити [...]

 • http://made-in-ukraine.info/paskhalni-mayster-klasy-u-kyyevi/ Пасхальні майстер-класи у Києві | Made in Ukraine

  [...] – 16:00 Майстер-клас з писанкарства майстра Копочевої Віри (Тернопільська [...]

 • danira

  Вивчила дану молитву за порадою Юлії Датченко, не закликаю молитися певною мовою. Я лише подала варіант молитви)

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-pysanka-z-biseru/ Майстер-клас: писанка з бісеру | Made in Ukraine

  [...] великодню курочку, гірлянду з кашеміру та чарівну білу писанку. Ірина любить займатися писанкарством і переконує: [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pysanka-u-vidvari-z-kropyvy/ Писанка у відварі з кропиви | Made in Ukraine

  [...] яйця: це крашанки, печатанки, крапанки і, звісно, писанки. Останнім часом ринок пасхальних аксесуарів пропонує [...]

blog comments powered by Disqus