Писанка у відварі з кропиви

Пятниця, 3 Квітня, 2015

Писанки у відварі з кропиви

Наближається Свято Свят усіх християн — Воскресіння Господнє! Цього року воно припадає на 12 квітня. Холодна весна цього року, в саме Свято теж буде ще холодно. Але пройшли тихі дощі, подекуди в Україні вже вдарили перші грози, і рослини пішли в ріст. Як доповнити сімейну традицію фарбувати крашанки в цибулинні новими рецептами, у цій публікації розкаже писанкарка Ірина Міхалєвіч з Олександрії.

Пасхальний кошик хочеться наповнити чимось оригінальним та особливим. Справжньою його окрасою є паска та оздоблені яйця: це крашанки, печатанки, крапанки і, звісно, писанки. Останнім часом ринок пасхальних аксесуарів пропонує нам термальні наклейки. Здається, ми вже перепробували всі способи декорування пасхальних яєць. То ж тепер можна спробувати і щось автентичне :)

В чому перевага автентичного? В натуральності (раніше яйця фарбували виключно в природних відварах), в екологічності, в пізнанні свого рідного, а ще в унікальній можливості пізнати самого себе :) Розмірений процес приготування натуральних відварів якнайкраще цьому сприяє.

Свято Воскресіння Господнього цьогоріч припало на ранню дату, тому свіжих рослин для відварів під рукою небагато — встигли піднятися деревій, чистотіл, кропива. Бруньки та листя на березі не поспішають з’являтися. Листя на каштанах виросте вже після Свята. Всі ці рослини здатні зафарбувати яйце в ніжні пастельні відтінки.

Зазначимо, що до Воскресіння Господнього краще готуватися з літа — влітку можна насушити необхідних квітів, ягід, або заморозити їх свіжими, щоб потім готувати відвари ранньої весни, коли земля ще спить.

Якщо Ви не готувалися аж так заздалегідь, можна скористатися свіжими рослинами. Пропонуємо вам дізнатися, як пофарбувати писанку відваром зі свіжого листя кропиви. Ця рослина тільки-но починає зростати, і не всюди її побачиш, та поблизу річок і боліт вона вже видніється брунатно-зеленими зграйками.

Як зробити писанку у відварі з кропиви?

1. Для приготування рослинного відвару з кропиви знадобиться протравлювач. Конкретно — алюмокалієві квасци (інші назви – галун, квасці), тобто подвійні солі сірчаної кислоти). Вони легко розчиняються у воді, є безпечними. Потрібно їх зовсім небагато — на 200 мл води знадобиться грудочка розміром з сірникову голівку.

Галун (квасці, квасци) - протравлювач для барвника

Протравлювач розкриває барвник, робить його активним. Без нього відвар не пофарбує. Придбати квасци можна в звичаній аптеці або ж в інтернет-магазині, що спеціалізується на товарах з миловаріння. Коштують недорого, в межах семи гривень.

2. Потрібно нажати кропиви з добру пригорщу. Можна оздобитися захисними рукавичками та ножицями — так і руки лишаться неушкодженими, і коріння рослини лишиться в землі.

3. Перш ніж готувати з кропиви відвар, її попередньо слід замочити в холодній воді на 3-4 години. Тим часом можна відварити яйця і розписати їх. Добирати треба прості орнаменти, де є хрести, рибки, церкви-вежі.

Кропива для барвника

4. Після замочування кропиву потрібно віджати і покласти до металевої посудини (бажано з високими стінками). Заливаємо сировину 200 мл проточної води і варимо 15 хвилин на повільному вогні. Кропива, коли кипить, піниться.

5. Поки кипить листя (думаємо, що в цей момент цілком можна фарбувати крашанки, але кропив’яна барва все ж вигідніше виглядає на писанках), готуємо півлітрову скляну банку, марлю або ситечко. Проціджуємо відвар до банки і вже тоді додаємо протравлювач на кінчику ножа. Гарно перемішуємо, аби квасци розчинилися повністю. Ось відвар і готовий. Чекаємо, поки він з гарячого стане теплим і починаємо фарбувати писанки.

Зливаємо через марлю

Рослинні відвари (крім ягідних) фарбують довго — від півгодини і до доби. Кропив’яний відвар зафарбує писанку за 12 годин. То ж, коли запланували багато писанок, заготуйте і побільше кропиви, щоб у Вашому розпорядженні було кілька банок з відваром.

Писанка: наносимо орнамент воском

Кропива дарує писанці ніжні унікальні барви, такий зеленавий відтінок комусь нагадає подих самої весни, а комусь — про те головне, що становить собою Свято Свят — Воскресіння до Життя Вічного.

Писанки з натуральними барвниками

До речі

Зв’язатися з майстринею ви можете через її Фейсбук-сторінкуhttps://www.facebook.com/daniradio Також багато цікавої інформації про писанки Ірина Міхалєвіч пише у своєму блозі http://danirra.dreamwidth.org/Ну а каталог її писанок можна знайти на сайтіhttp://ukrainianpysanka.tumblr.com/ Гарного всім писанкування і приготування до Великодня!

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

  • http://made-in-ukraine.info/odyag-z-pysankamy/ Футболки з писанками | Made in Ukraine

    [...] мистецтво Popular This WeekМайстер-клас: писанка з бісеруПисанка у відварі з кропивиМайстер-клас: нестандартна писанкаСхеми вишивок [...]

  • http://made-in-ukraine.info/velykodniy-manikyur-naykraschi-ideyi/ Великодній манікюр: найкращі ідеї | Made in Ukraine

    [...] скульптура ткацтво шиття ювелірне мистецтво Popular This WeekПисанка у відварі з кропивиМайстер-клас: писанка з бісеруМайстер-клас: [...]

  • http://made-in-ukraine.info/velykodniy-dekor-7-idey-dlya-domu/ Великодній декор: 7 ідей для дому | Made in Ukraine

    [...] скульптура ткацтво шиття ювелірне мистецтво Popular This WeekПисанка у відварі з кропивиМайстер-клас: писанка з бісеруМайстер-клас: [...]

blog comments powered by Disqus