Світлана Рак:

Вівторок, 28 Грудня, 2010

«Діти стають у чергу до витинанки!»

Різдвяна витинанка Світлани Рак

Наша сьогоднішня співрозмовниця – член Національної спілки майстрів народного мистецтва. Світлана Рак – майстриня на всі руки: у Хотові вона вчить діточок робити витинанки, мотанки та розписувати скло. Найбільше захоплення в малят викликає саме витинанка, каже мисткиня.

Майстриня зі своїм "дітищем"

- Пані Світлано, як ваші вихованці ставляться до уроків з витинанки?

- З усіх трьох предметів, які я викладаю, діти найбільше люблять витинанку. Це мистецтво для них нескладне: вже у сім-вісім років можна зробити гарну роботу. Кожна дитина – це художник. У малят є неповторна творча жилка, яку можна втілити у мистецтво витинанки.

- Чим саме витинанка приваблює малечу?

- Я даю дітям попрацювати з кольором: вони сприймають його краще, ніж графіку. Крім того, у витинанці є поле для фантазії, а це дуже важлива річ для малюків. Свого малюнку я не нав’язую: лише даю дітям виразну основу витинанки, яка містить небагато деталей. Наприклад, ось таких левчиків. І кожен вихованець робить цю витинанку по-своєму: у дітей від природи є пластика, вони з легкістю можуть зробити гарний, невимушений малюнок.

На цій витинанці - художник з палітрою у руці

- У вас бувають випадки, коли охочих до навчання витинанці дітей вже нікуди брати – групи переповнені?

- Таке було одного разу. Та ми впоралися із потоком дітей: просто зробили додаткову групу для тих, хто не зміг потрапити до основної. Навчати усіх в одній групі було би важкувато, адже тоді я не могла би приділяти всім достатньо часу. Загалом, дуже багато дітей хочуть навчитися цьому мистецтву: буває, діти стають у чергу до витинанки!

- Що може дати дитині витинанка, окрім естетичного розвитку?

- Естетичний бік – найголовніший. А ще, це знання культури свого народу (також дуже важлива характеристика). Я навчаю витинанці, яка базується на народній традиції: роботи мають не дрібні, а більшенькі деталі. Такі витинанки робили наші бабусі на Полтавщині. Крім інформації про автентичне мистецтво, уроки дарують дитині захоплення: знання, здобуті у дитинстві, залишаться на все життя. Любов до ручної роботи з роками не минає.

Паперові пташки

- Мистецтво витинанки може розвиватися? Ви застосовуєте у своїй творчості сучасні матеріали?

- Звичайно. Для цього й існують канони народного ремесла: ми робимо витинанку в їхніх рамках, але «вплітаємо» до неї сучасність. Наприклад, я інколи роблю двоколірні витинанки та рельєфні. Крім того, середину витинанки зараз можна робити тривимірною – коли вона має три кути, робота просто оживає! Додавати щось своє до витинанки дуже цікаво. Головне – давати волю творчості, а не заганяти себе у рамки: «треба тільки так, і більш – ніяк»…

- Основа витинанки – це папір. А ми останнім часом чуємо думки про занепад книг, газет – усього, що створене на паперових носіях. Як Ви вважаєте, яке майбутнє чекає на витинанку?

- Витинанка – це справжнє мистецтво. А мистецтво, як відомо, не може померти – воно житиме вічно.  

Метки:

  • http://made-in-ukraine.info/rizdvyani-mayster-klasy/ Різдвяні майстер-класи | Made in Ukraine

    [...] Субота 13:00-15:00 Традиційний розпис на склі (Світлана Рак) [...]

blog comments powered by Disqus