Ваза у-цай з Музею Ханенків

Пятниця, 6 Лютого, 2015

Ваза у-цай

У столиці є легендарний заклад – Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Сьогодні від привідкриває завісу таємничості і показує перлину свої колекції – Вазочка типу «у цай». Радимо і вам роздивитися цю перлину мистецтва, яка нині має титул експонату тижня в Музеї Ханенків!

Невеличка вазочка з барвистим розписним декором у вигляді двох левів, що грають перлиною, є унікальним для України екземпляром китайської порцеляни епохи Мін (1368-1644).

У цей період особисте патронування імператора призвело до яскравого злету мистецтва порцеляни в Китаї. Одним з художніх відкриттів доби став вишуканий розпис «у цай», у перекладі з китайської – «п’ять кольорів». Предмет, розписаний синьою фарбою та вкритий прозорою поливою, випалювали в печі за дуже високої температури. По вистиганні на поверхню виробу наносили малюнок легкоплавкими емалями (жовтою, зеленою, фіолетовою та червоною), після чого випалювали знову, вже за нижчої температури.

Образ лева ввійшов до мистецтва Китаю разом із поширенням буддизму, в традиції якого цей звір виступає супутником самого Будди.

Художники Піднебесної, зазвичай, ніколи не бачили живого лева. Тому китайські леви схожі радше на фантастичних істот – напів-собак, напів-драконів. Китайці вірили, що зображення лева слугує оберегом від злих духів.

Перлина має окремий складний символізм, пов’язаний з ідеями нероздільності матерії та душі, гармонії духовного та матеріального збагачення (недаремно тут перлина нагадує китайську монетку з отвором у центрі). Зображена як іграшка-м’ячик в лапах лева, перлина виступала символом мудрості та енергії, що потрібні людині для великих звершень.

Автор тексту: Ольга Гарькава, науковий співробітник відділу освітніх програм.

До речі

Дізнатися більше про легенди та символи середньовічного Китаю, а також інших художніх традицій Азії ви зможете у ці суботу та неділю, 7 та 8 лютого. Екскурсія азійською колекцією музею розпочнеться о 15:00. В ці ж дні о 12:00 ви можете оглянути європейську колекцію музею в унікальному історичному маєтку родини Ханенків.

Адреса Музею Ханенків: Київ, вул. Терещенківська, 15-17.

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

На сайті http://arten.com.ua/metal.html ви можете обрати металочерепицю: з нею ваш будинок стане справжнім витвором мистецтва!

blog comments powered by Disqus