Блокнот – це творчий інструмент
Унікальні записники ручної роботи роблять майстрині з проекту «Ole-look-Ole»
Майстрині з Дніпропетровська вже два з половиною роки творять чарівні блокноти ручної роботи. Протягом цього часу світ побачили двісті унікальних записників, оздоблених шкірою, тканиною та навіть плетеними вручну обкладинками. Серед них – мініатюрні блокноти та блокноти-трансформери, готові у будь-яку мить перетворитися на гаманець чи сумку. Засновниці проекту «Ole-look-Ole» – дві тезки Олі – сьогодні розкажуть нашим читачам про свою творчість.
- Розкажіть, як ви почали займатися виготовленням блокнотів? Як взагалі дві Олі об’єдналися навколо паперової справи?
- Це заняття народилося після пошуку свого шляху у творчості. Ми віршуємо, фотографуємо, маємо навички у рукоділлі, шукаємо самовираження. Найголовніше – ми подруги із близьким відчуттям прекрасного і схожим потягом до творчості. Нам завжди були цікаві нові техніки, матеріали у рукоділлі. У створенні блокнотів якнайкраще проявляється синкретичність цього заняття: з паперу, картону, тканини та інших матеріалів складається та народжується зовсім інша цілісна річ, алхімія якась!
В Інтернеті ми натрапили на блокноти, які створювали найрізноманітніші люди власноруч. Деякі нас так вразили, що народилась думка: «Ми теж так хочемо! Ми хочемо створювати таку красу!». Наші блокноти почали з’являтися від щемлячого бажання створювати прекрасне. Прагнення краси – це вже назавжди. Кожна з нас робить свої речі. У нас різний почерк і свої улюблені стилі, ми не повторюємо одна одну, а доповнюємо. Це чудово!
- Де вчилися робити книги? Можливо, працювали у книжковій галузі?
- Створення блокнотів дивним чином виросло на перехресті безлічі, здавалося б, абсолютно непов’язаних між собою умінь та вподобань, які ми набували впродовж життя, із розряду тих «аби було», і «нащо це взагалі треба». Від зшивання примітивних блокнотиків на уроках праці у школі, вміння в’язати гачком та спицями, до навчання азам шиття та конструювання, дизайну і верстки. До цього додалися любов до книг, ухил з дитинства у письменство, захоплення старовинними книгами, техніками, мовами, літературою, і вічне свербіння в руках під назвою «що би створити». Ми згадували свої навички роботи з тканиною, папером, знаходили в Інтернеті майстер-класи і опис технік палітурки, пробували різні матеріали.
«Ідеї лізли, як мошки на світло»
- Чи важко вам далися перші спроби у цій справі?
- Ні, одразу наче мотор завели: ідеї лізли, як мошки на світло, ми від них відмахуватися не встигали. Ми зловили свою хвилю. Напевно, такими божевільними стають, коли закохуються. З ідеями ніколи не було проблем. Робота з різноманітними матеріалами особливих складностей також не викликала. А от із палітуркою знайомилися поступово. З кожною новою сшивкою руки запам’ятовували процес, ми вивчали види палітурки, шукали нові, вигадували свої способи, кожна засвоєна навичка додавала радості.
- З якої спроби у людини, яка робить перші кроки у книготворінні, може вийти гарний блокнот?
- Якщо людина має мінімальні навички роботи з папером, клеєм, голкою на нитками, буде досить легко. Додати терпіння й охайність – і успіх гарантовано. На другому-третьому блокноті вже можна досягти відмінного результату. Наприклад, на нашому майстер-класі з коптської палітурки дівчинка років дванадцяти з першого разу впоралася з палітуркою на відмінно.
- Як вважаєте, у чому перевага книг, альбомів та записників ручної роботи? У чому вони кращі за ті блокноти, які продаються у канцтоварних відділах магазинів?
- Кожен товар знаходить свого покупця. Є різні автори блокнотів. Деякі створюють один дизайн і повторюють його на замовлення, а ми, наприклад, ніколи не повторюємось. До того ж, авторський блокнот може бути виконано під смак певного покупця. У магазинах можна придбати лише штамповку. Тобто, кожен обирає за своїм смаком.
- Чому ви створюєте саме блокноти? Як вважаєте: блокнот – це невід’ємний помічник сучасної людини?
- Ми створюємо лише блокноти (у яких можна писати, малювати, записувати ноти, вклеювати світлини тощо). Це – наше особисте вподобання. Під час створення речі питання успіху (продажу) не є пріоритетним. Наші покупці, напевно, вважають блокноти потрібним творчим інструментом.
«Папір ручної роботи – витвір мистецтва»
- З якими матеріалами любите працювати? Для вас принципово, щоб вони були натуральними?
- Чіткого принципу – лише натуральне або лише штучне – немає. Будь-який матеріал може бути цікавим у взаємодії. Дуже сподобалося працювати зі шкірою, вона жива та еластична. В’язати та шити м’які обкладинки – також дуже медитативне заняття.
- Чим краще огортати обкладинку? У майстер-класі ви використовували шкіру. Це – практичний матеріал для обкладинки блокнота?
- Це залежить від призначення блокнота. Від того, як він буде використовуватися… А далі йде проста логіка та власний смак.
- Зараз в українському хендмейді просто «бум» на папір ручної роботи. Ви використовуєте цей матеріал у своїй творчості?
- Іноді використовуємо папір ручної роботи, але нечасто у блоках (хіба що на замовлення), частіше – у якості форзаців. На жаль, «бум» спостерігається більше у використанні, але власне майстрів цього дуже мало.
- З чого краще робити сторінки для блокнота – з паперу ручної роботи чи зі звичайних аркушів?
- Папір ручної роботи – сам по собі витвір мистецтва та майстерності. Він доречний, якщо ви плануєте малювати чи писати тушшю або чорнилами, або якщо це блокноти-книжки для історичних ігор та постановок. Якщо мета – просто писати у блокноті, то краще вшивати звичайний канцелярський папір. Якщо малювати – можна міксувати різний папір (залежить від техніки та інструментів малювання).
- До речі, а ви самі коли-небудь пробували варити папір?
- Так, намагалися його робити із різних паперових відходів. Використовували на обкладинці блокноту. Дуже хочеться продовжувати спроби із натуральною рослинною сировиною.
Мініатюрні блокноти – окрема майстерність
- Я бачила серед ваших виробів малесенькі блокноти. Це — такий собі «бонус» для любителів мініатюрних книг? Чому ви взялися за таку дрібненьку роботу?
- Спочатку це були подарункові блокноти до свят та на ярмарки. У процесі ми зрозуміли, що мініатюра – свого роду окрема майстерність, маленькі блокнотики робити навіть складніше, ніж великі. А взялись за них тому, що любимо різноманітність.
- Ці маленькі блокноти – суто декоративні чи на їхніх сторінках можна щось написати?
- У мініатюрних блокнотах повноцінна палітурка, справжній папір, цілком придатний для того, щоб робити записи.
- Також дуже цікава ідея з блокнотом-сумкою Мабуть, це дуже зручно — завжди мати блокнот під рукою?
- Так, блокнот може бути багатофункціональною річчю: блокнот, гаманець із кишеньками, сумочка… Нам ідея здається вдалою та цікавою.
Можна вшити тисячу додаткових сторінок
- Знаю, що ви не лише виготовляєте блокноти, а й можете дошити до готових записників пару–трійку чистих зошитів – щоб блокнот довше не закінчувався. А яку максимальну кількість зошитів можна дошити до блокнота?
- Ми не дошиваємо, а вшиваємо новий блок на заміну старому у своїх блокнотах після того, як папір списався. Найлегше це робити, якщо палітурка відкрита (коптська, наприклад). Максимальна кількість паперу може фіксуватися лише функціональністю та здоровим глуздом). Можна вшити хоч 1000 сторінок, аби володар блокнота ним користувався.
- Скільки блокнотів є у вашому використанні? Не шкода писати у власних виробах?
- Є декілька. Нам взагалі ніколи не шкода користуватися гарними речами, тож радимо нікому не вагатися, а оточувати себе красою. Взагалі, не зрозуміло, чому людям буває шкода нових гарних речей.
- Як вважаєте – у паперової справи є майбутнє? Чи людство безповоротно перейде на пластмасу і забуде про папір?
- З точки зору рециклінга, папір, який можна переробити, завжди кращий, ніж пластик, який майже не переробляється. І завжди будуть люди, які цікавляться старовинними та оригінальними техніками, всупереч тенденціям.
П.С. На сайті Made In Ukraine триває розіграш блокнота ручної роботи від Ole-look-Ole. У вас є декілька днів, щоб приєднатися до акції
(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.
***
Метки: в'язання, вироби зі шкіри, паперопластика, поробки, шиття