Майстер-клас: лялька-берегинька

Пятниця, 30 Липня, 2010

Якщо вам потрібен оберіг, який, окрім своїх «прямих» зобов’язань, ще й милуватиме око, цей майстер-клас – саме для вас! Разом із «золоторукою» Оленою Лабунькою ми виготовимо ось таку чарівну ляльку:

Лялька-берегиня від Олени Лабуньки


Ось що говорить майстриня про лялечок:

Прослухайте цей невеличкий аудіофайл та приєднуйтеся до виготовлення ляльки-берегиньки!

Отже, нам знадобляться:
Вата, бинт, ножиці, пензлик, бамбукові палички «для шашликів» (з одним гострим кінцем), двобічна клейова стрічка для килимів (або двобічний скотч), два мотки ниток «ірис» (білого кольору – для усіх намотувань, блакитного – для волосся нашої берегині), посудина з водою, клей ПВА, біла тканина (бажано з одним обробленим краєм), дві атласні стрічки довжиною по 1 м. кожна (одна стрічка – вузька, інша – трохи ширша), широка тасьма або відріз полотна та мереживо (для спідниці), а також книга з твердою палітуркою.

Матеріали для ляльки

Крок 1.
Відриваємо шматочок вати і формуємо з нього невелику кульку розміром із грецький горіх. Закріплюємо її на гострому кінці бамбукової палички.

Крок 2.
Відрізаємо приблизно 20 см бинта та огортаємо ним ватяну «голову» ляльки. Біля основи «голови» скручуємо бинт та закріплюємо його ниткою – обмотуємо «шию» декілька разів та зав’язуємо вузлик. Нитка-«сороківка» для таких цілей – затонка, тому наша майстриня радить використовувати нитки на кшталт «ірису». Після закріплення нитки відрізаємо зайвий «хвіст» з бинту.

Крок 3.
Для того, щоб надати «голові» кращої форми та зробити її трохи твердішою, треба обробити її спеціальним клейовим розчином. Готуємо його з води та клею ПВА. У посудині має бути приблизно однакова кількість води та клею (пропорція 1:1). Беремо пензлик, розмішуємо наш розчин та змазуємо ним «голову» ляльки. Поки поверхня мокра, «ліпимо» з неї гарну гладеньку кульку.

Відставляємо роботу у бік і даємо «голові» висохнути. Процес цей дещо тривалий – займає 3-4 години. Тому майстриня радить робити заготовку для ляльки-берегиньки ввечері – щоб клей мій висохнути протягом ночі. А ще краще – виготовити не одну «голову», а декілька, щоб потім можна було «розмахнутися» і зробити декілька ляльок.

Крок 4.
Беремо до рук заготовку і виявляємо, що така довга «ніжка» нам не потрібна. Натомість, ляльці бракує ручок. Тому низ палички ми відрізаємо (5-6 см) – змайструємо з цього шматочка руки для нашої берегині. На відстані 1,5-2 см від голови прикладаємо до ляльки «руки» – перпендикулярно до «хребта». Примотуємо «ручки»: спочатку – зліва праворуч нагору, потім – справа ліворуч нагору. Нитка при цьому огортає палички навхрест. Мотанка має міцно примотані «руки», тож її каркас можна вважати готовим.
До речі, для простішого виготовлення голови ляльки можна використати грецький горіх. У такому випадку не треба буде чекати декількох годин, аби проклеєний бинт висохнув і, відтак, швидше почати насолоджуватися процесом виготовлення ляльки.

Крок 5.
Тепер залучаємо до творчого процесу білу натуральну тканину: нею огорнемо «руки» та «голову» ляльки, а також зробимо нижню спідничку. Для того, щоб покрити тканиною «руки» ляльки нашого розміру, знадобиться приблизно 3*12см тканини. Огортаємо нею «руки»-палички та скручуємо тканину, притискаючи її до основи «ручок». Скручену тканину треба закріпити білою ниткою: міцно намотати її навколо «ручок».

Крок 6.
Для оздоблення «голови» відрізаємо квадратний клаптик білої тканини розміром приблизно 20*20 см, розрізаємо його по діагоналі та огортаємо цим трикутником голову ляльки. Після того, як «обличчя» буде готове, нам треба закріпити його ниткою. Тому основу голови декілька разів огортаємо ниткою та зав’язуємо вузол.

Крок 7.
Настав час вдягнути «плечі» нашої ляльки. Ми зробимо це за допомогою вузьких смужок тої самої білої тканини. Відрізавши два шматочки полотна (приблизно 2*10 см), загинаємо їх з двох уздовжніх боків – лялька має бути охайною, тож необробленим краям тут не місце. Підігнувши краї стрічок, огортаємо ними «плечі» ляльки, роблячи таку собі «жилетку». Цей етап роботи також фіксуємо ниткою.

Крок 8.
Тепер переходимо до виготовлення нижньої спідниці берегиньки. Відрізаємо шматочок білої тканини розміром 15*20 см та скручуємо його на ширину спіднички. Далі у нагоді стає клейова стрічка: змотавши тканину «рулетом», склеюємо її двобічним скотчем. «Вдягаємо» спідничку на ляльку, пальцями формуємо її «стегна» та закріплюємо їх ниткою.

Крок 9.
Завершуємо «обличчя»: на ньому обов’язково має бути солярний символ, тобто, хрест. Ми зробимо його вузесенькою атласну стрічкою (вистачить 60 см, але для впевненості краще взяти 1 м стрічки). За допомогою скотча горизонтально прикріплюємо стрічку посередині обличчя. На «потилиці» зав’язуємо стрічку у вузлик та ведемо її довший кінчик знову у бік обличчя: цього разу зверху донизу «обличчя» проводимо вертикальну лінію. Огортаємо стрічками «шию» ляльки та ховаємо їхні кінчики «за пазухою» берегині.

Крок 10.
Настала черга верхнього одягу. Відрізавши два вузькі шматочки тасьми або спеціально підготованої тканини, робимо з них ще одну «жилетку» для ляльки. Закріплюємо її – декілька разів намотуємо нитку на «талію» та зав’язуємо вузол. Те саме – з верхньою спідницею: відрізаємо необхідний нам шматочок тканини, огортаємо лялечку та закріплюємо цей крок двобічним скотчем. Після цього варто зробити у спідничці «стегна», втопивши її верхні краї всередину з двох боків.

Крок 11.
Вузькою стрічкою, яка залишилася у нас після прикрашання «обличчя» ляльки, завершуємо «жилетку». Для цього огортаємо «плечі» берегиньки двома відрізками стрічки та фіксуємо їх на талії за допомогою нитки. Шматочком полотна та мережива доробляємо спідницю ляльки: огортаємо їх навколо «талії» берегині та фіксуємо скотчем. Після цього беремо товщу атласну стрічку та декілька разів намотуємо її на «талію», утворюючи пасок. Його можна зав’язати у вузол спереду – так вийде більш урочисто.

Крок 12.
Завершальний етап – виготовлення зачіски для ляльки. Для пишноволосої красунечки нам знадобиться цілий клубок ниток. Усе, що нам треба зробити – це намотати нитки на книгу. Від її висоти залежить довжина «волосся»: ми взяли величеньку книгу, тож «шевелюра» у нашої берегині буде до п’ят. Після того, як увесь клубок перемістився на книгу, треба обережно розрізати нитки з одного боку. Книга з твердою палітуркою для цього підходить якнайкраще, адже вона має відповідний «ровочок», який ми використовуємо для заглиблення ножиців. Нитки ми розрізаємо лише з одного боку, а з іншого – перев’язуємо «волосся» ниткою того самого кольору.
Тепер усю «голову» ляльки, окрім обличчя, нам треба заліпити двобічним скотчем. Коли це зроблено, насаджуємо на липку поверхню «волосся» берегині. Починаємо притискати «волосся» з боків «голови» і поступово переходимо до «потилиці», де також з-під «шевелюри» не повинен виглядати жоден «пробіл». «Волосся» вже «приросло» до нашої ляльки, тому підрівнюємо його ножицями.

Лялька-берегинька готова! На цій фотографії – Олена Лабунька із щойно створеною лялькою:

Наша майстриня захопилася виготовленням ляльок більш як півроку тому – з того часу зробила декілька десятків берегинь, кожна з яких не схожа на попередню. До речі, в Олени Лабуньки вдома «мешкають» ще й такі берегині:

З питань придбання цих чарівних ляльок ви можете звертатися за електронною адресою: olabunka(песик)yahoo.com

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Обирайте найкращий салон красоты для себе та швиденько записуйтеся туди! У цьому салоні вас підстрижуть, заламінують волосся та зроблять вечірню укладку!

Метки:

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-rizdvyane-yangolyatko/ Майстер-клас: Різдвяне Янголятко | Made in Ukraine

  [...] сувенір до Різдвяних свят пропонує зробити Олена Лабунька. Янгол з [...]

 • аня

  олено дуже тобi дякую за таку чудову ляльку я зробила таку саму ляльку на урок трудового навчання вчителька взяла цю ляльку вiд мене на виставку але в неi iнший одяг i iнше волосся але все рiвно вона лялька-берегинька.

 • Олена Лабунька

  Аню, щиро дякую! Я певна, що твоя лялечка просто чудова! Мені дуже приємно, що чиїсь рученята взялися за таку роботу! Успіхів тобі та натхнення!..

 • Мирослава

  спасибі

 • Ганнуся

  ооо! моя-моя! а що ж ти мовчала?!!!
  ЛЮБЛЮ!
  (моя_твоя ляля сьогоріч була «верхівкою» на ялинці!

 • Madeinukraineinfo

  то ця ляля живе у вас??? і ви мовчали? :) ))

  у мене теж є одна Оленчина лялечка, але у бежево-бордових тонах :)

 • Олена Лабунька

  Дякую, серце!..

 • http://made-in-ukraine.info/gutsulskyy-striy-na-krayini-mriy/ Гуцульський стрій на Країні Мрій | Made in Ukraine

  [...] – Олена та Ілля Лабуньки (до речі, Олена Лабунька – лялькарка та писанкарка; її майстер-класи ви могли бачити на [...]

 • http://made-in-ukraine.info/ukrayinski-suveniry-gobliny-y-matroshky/ Українські сувеніри: гобліни й матрьошки | Made in Ukraine

  [...] Лабунька, лялькарка та [...]

 • http://made-in-ukraine.info/yavorivska-igrashka-mayster-klas-u-lvovi/ Яворівська іграшка: майстер-клас у Львові | Made in Ukraine

  [...] нагадують, що яворівська іграшка (коники, пташки, ляльки) майструється в основному з осики (здавна вважається, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/ukrayinska-pysanka-tse-kolorove-dyvo/ Українська писанка – це кольорове диво | Made in Ukraine

  [...] писанкарка та лялькарка Олена Лабунька виготовляє різноманітні великодні [...]

 • http://made-in-ukraine.info/formula-rukodillya-mayster-klasy/ Формула рукоділля: майстер-класи | Made in Ukraine

  [...] Ляльки-обереги Ягорлицької затоки. Зона платних майстер-класів А (10 [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lyalkova-vystavka-z-mayster-klasamy/ Лялькова виставка з майстер-класами | Made in Ukraine

  [...] та теддисітів (а вони точно знають, як зробити ляльку, яка би викликала у присутніх лише захоплення [...]

 • http://made-in-ukraine.info/etnolyalka-2012/ Етнолялька 2012 | Made in Ukraine

  [...] рамках Етноляльки відбудеться ціла низка майстер-класів з лялькарства, презентації книг ляль карської тематики та, звісно ж, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/kyyivsku-kazku-pereneseno/ Київську Казку перенесено | Made in Ukraine

  [...] Міжнародний салон авторської ляльки Київська Казка, який мав відбутися у Києві в червні, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/kazkove-misto-u-gidroparku/ Казкове місто у Гідропарку | Made in Ukraine

  [...] Казкове місто відбудуться майстер-класи з рукоділля (майстер-класи з лялькарства, гончарства тощо), образотворчого мистецтва, музики, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lyalky-reborn-v-ukrayini/ Ляльки Реборн в Україні | Made in Ukraine

  [...] суперечливий момент у створенні ляльок Реборн – негативні відгуки, на які можна [...]

 • http://made-in-ukraine.info/bozhe-oko-vlasnoruch/ Боже око власноруч | Made in Ukraine

  [...] Майстер-клас зі створення оберегу Боже око розпочнеться 9 серпня о 18:30  у приміщенні громади: Київ, вул. Паньківська, 7/14 (вхід через арку). Телефон для довідок: (098) 54вісім-62-10. [...]

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-iz-lyalkarstva-u-kyyevi/ Майстер-клас із лялькарства у Києві | Made in Ukraine

  [...] присвячену Тарасові Шевченку. Серед експозиції були й авторські ляльки Алли Березенської. По завершенні виставки майстриня [...]

 • http://made-in-ukraine.info/rushnykova-stezhka/ Рушникова стежка | Made in Ukraine

  [...] «Програма курсу «Ручна художня вишивка», яку розробила Антоніна Бондарук, сприяє засвоєнню етнокультурної інформації, художньо-естетичному та практичному розвитку у сфері народної ручної вишивки, – зазначають організатори експозиції. – Вишивка розглядається не тільки з боку технічних особливостей ручного ремесла, а й як спосіб життя. Це мистецтво вчить молодих дівчат відповідальності за свою майбутню родину, тому що вони — берегині». [...]

 • http://made-in-ukraine.info/vystavka-tekstylyu-v-kharkovi/ Виставка текстилю в Харкові | Made in Ukraine

  [...] а ще – улюблені й невідомі фантастичні звірі. Тут є і ляльки, і прикраси для ялинки. Діти, яких ми дуже чекаємо на цю [...]

 • http://made-in-ukraine.info/rukodilnyy-yarmarok-u-kharkovi/ Рукодільний ярмарок у Харкові | Made in Ukraine

  [...] сувеніри для себе та подарунки для своїх близьких – ляльки, іграшки, мило ручної роботи, авторський одяг та [...]

 • http://made-in-ukraine.info/festyval-vertepiv-u-lutsku/ Фестиваль вертепів у Луцьку | Made in Ukraine

  [...] перевірятимуть наявність вертепної атрибутики (лялька, скринька, шопка, сценічні костюми ляльок та учасників [...]

 • http://made-in-ukraine.info/vystavka-spadkoyemnist-u-kyyevi/ Виставка Спадкоємність у Києві | Made in Ukraine

  [...] ткацтва, вишивки, гончарства, різьби по дереву, лялькарства, витинанки, плетіння, а також чудове народне [...]

 • http://made-in-ukraine.info/azbukove-korolivstvo-magiv-ta-yangoliv/ Азбукове королівство магів та янголів | Made in Ukraine

  [...] Майстер-клас з виготовлення авторської ляльки від художниці Олени [...]

 • http://made-in-ukraine.info/naykraschyy-vytvir-roku/ Найкращий витвір року | Made in Ukraine

  [...] браслет ШамбалаКвіти з бісеру живуть довгоМайстер-клас: лялька-берегинька « Модний майстер-клас у [...]

 • http://made-in-ukraine.info/novorichnyy-bazart/ Новорічний БазАрт | Made in Ukraine

  [...] новорічну листівку, розпис новорічної кулі, авторські ляльки, підсвічник, сніжинку, авторську свічку, маску, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-konyk-z-nytok/ Майстер-клас: коник з ниток | Made in Ukraine

  [...] «Бажаю всім чарівних рисаків!», – каже лялькарка Олена Лабунька, якій ми вдячні за чудовий майстер-клас А також за цікаві майстер-класи з писанкарства та лялькарства! [...]

blog comments powered by Disqus