Марія Гринюк:

Четвер, 24 Лютого, 2011

«Косівська кераміка – це акварель по-мокрому»

Косівські півні (фрагмент декоративної тарілки). Робота Наталії Махової

Марія Гринюк – кандидат мистецтвознавства, заступник директора з наукової роботи Косівського інституту прикладного декоративного мистецтва. Але це ще не все: пані Марія обрала й творче заняття – виготовлення керамічних виробів, витриманих у традиціях Косівщини. У майстерні Марії Гринюк цілодобово кипить життя: піч-помічниця один за одним являє світові чарівні керамічні тарелі, кахлі, кружки та інші витвори. Майстриня нахвалює косівську кераміку: каже, ця творчість дозволяє одночасно і догодити фантазії, і зберегти традиції.

Марія Гринюк

- Пані Маріє, розкажіть, чим унікальна косівська кераміка? Лише притаманними їй кольорами чи ще якимось нюансами?

- По-перше, це колористика: наші вироби розфарбовані трьома кольорами. По-друге, це ритування – заповнення порожнин малюнків рисочками. Для мене особисто графіка важливіша за колір. Усі косівські майстри використовують ті самі кольори, а от передати пластику в рисунку, зробити його унікальним можна лише за допомогою графіки.

- Чому гуцули застосовують для своєї керамічної творчості лише три кольори?

- Зелений, жовтий та коричневий – це базові кольори косовської кераміки. При цьому, малюнок обов’язково має міститися на білому тлі – це також риса нашого мистецтва. Майстри розмальовували кераміку цими трьома кольорами, адже могли дістати фарбники для них. Саме ці кольори вдало «вписалися» у гуцульське життя, вони підкреслили собою карпатський колорит. Ця кераміка просто мала народитися саме на Гуцульщині! Але насправді вона родом не з наших країв…

- Он як?.. А де ж зародилася традиція, яку нині називають косівською?

- Ця традиція родом з Європи, з Польщі. Щоправда, там вона вже не збереглася, на відміну від Косівщини. Гуцули – дуже консервативні, намагаються берегти свої традиції, саме тому звичай розписної кераміки зберігся в наших краях донині. До речі, я мала можливість порівняти польську кераміку з нашою: косівські вироби набагато гарніші та багатші!

- А коли ця кераміка «прижилася» на Гуцульщині?

- У ХІХ-му столітті вона була дуже популярна серед заможних гуцулів. Проте далеко не кожен багатий господар міг дозволити собі таку розкіш: поставити у помешканні мальовану пічку, оздоблену керамічними кахлями. На цих кахлях зображували різноманітні сюжети: побут гуцулів, сакральні мотиви… До речі, я теж роблю сакральні речі: коли виготовляю кераміку з такими мотивам, вмикаю релігійний телеканал – звідти лине дуже приємна аура.

Мелодія для коханої (автори - Олександра Кушнір, Віталій Кушнір)

«У печі все гуде та падає!»

- Скільки часу йде на один невеликий керамічний виріб? Наприклад, на тарілочку стандартного розміру?

- На тарілку десь до місяця треба. Але. Звісно, все залежить від складності виробу та його розмірів.

- Ви робите все самотужки чи у Вас є й помічники?

- Я починаю свою роботу від сирого виробу. Якщо треба виточити великий виріб, не роблю цього самотужки, а прошу формовників.

Процес виготовлення косівської вази:

* спочатку треба виточити виріб;

* висушити його (приблизно тиждень);

* далі – покрити білим ангобом (глиною);

* знову висушити (десь місяць);

* потім треба розписати виріб у техніці ритування (це – графічний рисунок: якщо малювати по білому черепку, нагору «виходить» темна глина, схована під білим ангобом);

* після цього по рисунку можна робити малюнок (заповнювати границі кольорами);

* знову висушити;

* коли вже все добренько підсохло, закладається перший випал (треба поставити виріб до печі);

* потім – покрити виріб фарбниками ( на цій стадії додаються жовтий і зелений кольори);

* знову просушка (одна доба);

* після цього треба залити вазу білою поливою;

* закласти до другого випалу;

* тримати кулаки, аби у пічці виріб не тріснув :) Виготовлення цих виробів відбувається у спеціальній майстерні (художественная мастерская керамики)

- Якщо у пічці виріб все ж тріснув, яка доля чекає на нього?

- Цей виріб вже переробити неможливо, тож таким він і залишиться. Тарілки у пічці запікають всі разом, склавши одну на одну. І от уявіть: буває, що на найнижчий тарілці звідкілясь взявся камінчик: вона починає тріщати, а за нею – увесь стіс тарілок! Тоді у печі взагалі все гуде і падає!..

Керамічна кахля з коником

«Дефект створює ефект»

- У Вас ніколи не виникало бажання вийти за рамки трьох кольорів? Можливо, якийсь художник сказав би, що йому такої палітри замало…

- Ні, мене не «тягне» на інші кольори, адже моя мета – зберегти цю традицію. Звісно, я працювала з керамікою інших, більш сучасних кольорів. Був період, коли на мою творчість впливала прибалтійська кераміка: я була просто зачарована цими витворами. Але згодом все ж повернулася до рідних традицій.

- До речі, чому Ви взагалі звернулися до кераміки? Чим це мистецтво Вас привабило?

- Мені подобається вільна лінія, вільна графіка, вільні кольори, які ніби затікають у малюнки. Косівська кераміка нагадує мені акварель по-мокрому: фарба наче розтікається! На перший погляд, це дефект, але він створює ефект :) Одного разу я побачила, що майстри почали відходити від традиційної технології і малювати фарбою просто на один раз випаленій глині. Вони імітували косовську кераміку, але це не були справжні косівські роботи. Тоді я подумала: те, що я можу написати, як науковець, – це одне, але треба також берегти традиції та показувати людям, як правильно робити. Зараз дуже небагато майстрів працює у традиційній косовській кераміці.

- Для того, щоб створювати таку красу, достатньо лише народитися на Косівщині, чи потрібна ще й спеціальна освіта?

- Гадаю, цілком достатньо народитися у Косові :) Проте художня освіта мені особисто дуже допомогла. Я закінчила косівське училище – воно дало мені основні знання. Потім я навчалася у львівській академії. Коли ти вже сформований фахівець, академія дає можливість спілкування з майстрами, вона розвиває творче мислення…

Святий Миколай

«Легше ткати килими»

- Косівська кераміка далася Вам легко?

- Робити кераміку дуже важко. Легше, наприклад, ткати килими: ти не ходиш колами навколо печі і не хвилюєшся, що ж там вийде… У печі виріб може поламатися, перегоріти. Коли ткаля робить килим, вона бачить, що вийде у результаті. А тут – суцільна таємниця. То вже піч говорить, чи ти правильно фарби використав, чи правильно в тебе співіснує полива із глиною… Це фантастика! Треба завжди тримати руку на пульсі технології. До того ж, робота з глиною – це важка праця для жінки.

- Ваші вироби – суто декоративні чи їх можна використовувати й «за призначенням»?

- Косівська кераміка завжди була вжитковою, тому я пропагую її використання й зараз. У мене самої вдома є піч з косівськими кахлями. Крім того, дуже багато ваз, плиток, тарілок, іграшок, підсвічників – іншими словами, цілком вжиткових речей…

- Яку роботу можете назвати своєю гордістю?

- Це таріль «Тюльпанове літо»: на глиняному тлі я намалювала з натури букет тюльпанів. Це було років десять чи п’ятнадцять тому… Дуже люблю тюльпани!

- Робите кераміку лише «для душі» чи працюєте й на замовлення?

- Звісно, працюю на замовлення, адже хочеться заробляти улюбленою справою. Наша кераміка – не з дешевих, але в мене є такі роботи, які не продам ні за які гроші.

Фрагмент тарелі Марії Гринюк

- Звідки берете глину? Майстри-шкіряники скаржилися нам, що дістати якісну шкіру в Україні важко, а яка ситуація з глиною?

- Здебільшого, беру місцеву глину – вона є у нас, у Косові. Майстри йдуть у підгір’я, беруть звідти глину, розмішують її та отримують коричневий ангоб. Є в нас і сіра місцева глина. А от білої глини у нас немає – її завозять зі Сходу України. Якщо порівнювати нашу кераміку з Васильківською (яку я обожнюю!), то наша буде більш декоративною. Справа в тому, що ми робимо вироби з більш піщаної глини, тому, наприклад, якщо наповнити косівську вазу водою, вона може протекти. А от цілком вжиткові речі – наприклад, макітри – не протікають. Справа в тому, що у вжитковий виріб наливають жирне молоко, яке обмащує макітру жиром. Така собі природна полива виходить :)

Метки:

 • YarStar

  Молодчинка;-)))
  ну все, тепер тобы моя допомога не потрібна:-))

 • Madeinukraineinfo

  ну почекай, я ж ще не супер-програмер))))

  до речі, як тобі така форма коментарів?
  тут ще й розсилки внизу з*явилися :)

 • http://www.facebook.com/people/Надія-Цинайко/100001135206100 Надія Цинайко

  Яка ж складна технологія! Я на другому висушуванні (місяць!) зрозуміла, що не змогла б стільки чекати. Але попереду ще стільки роботи, чекань та несподіванок. Низький уклін пані Марії, що займається цією справою. Героїчна жінка! )))

 • Madeinukraineinfo

  а мені сподобалося, що у косівській кераміці – схід і захід – разом :) коричнева глина – з заходу, а біла – зі сходу :)

  технологія дійсно складна! та ще й у результаті все може зіпсувати пічка (перепади тиску газу, наприклад)… це робота для людей з міцними нервами! :)

 • YarStar

  кльова:-)) мені до вподоби:-)) добре, що ти знайшла цей плагін – я не знав про його існування:-)

 • Madeinukraineinfo

  знайшла інфу на Українській блогосфері, там же -підказки щодо встановлення :)

 • YarStar

  а можеш дати посиланнячко?:-)
  почитаю, як буде час.

 • Madeinukraineinfo

  http://blogosphere.com.ua/2011/02/22/disqus-for-wordpress/#

  ну і там внизу ще – інші записи про цей плагін ;)

 • YarStar

  дяки;-)

 • http://made-in-ukraine.info/gutsulska-vystavka-u-lugansku/ Гуцульська виставка у Луганську | Made in Ukraine

  [...] мистецтва. Серед експонатів – гобелени, косівська кераміка, вишиванки, рушники та традиційні гуцульські вироби [...]

 • http://made-in-ukraine.info/knyga-pro-kosivsku-keramiku/ Книга про косівську кераміку | Made in Ukraine

  [...] ХХ століть», а також читайте на нашому сайті про виготовлення косівської кераміки! Адреса Музею декоративного мистецтва: Київ, вул. [...]

 • http://made-in-ukraine.info/osinniy-yarmarok-u-pyrogovi/ Осінній ярмарок у Пирогові | Made in Ukraine

  [...] з виробами відомих гончарів з Опішні, Василькова, Косова, Волині; вишивальниць з Решетилівки, Богуслава; [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pysanky-vyznaly-kulturnoyu-spadschynoyu/ Писанкарство визнали культурною спадщиною | Made in Ukraine

  [...] Косівська кераміка, як традиційне ремесло Карпатського регіону XVI-XXI [...]

 • http://made-in-ukraine.info/vesnyanyy-mega-yarmarok-u-pyrogovi/ Весняний мега-ярмарок у Пирогові | Made in Ukraine

  [...] з виробами відомих гончарів із Опішні, Василькова, Косова, Волині; вишивальниць з Решетилівки, Богуслава; [...]

 • http://made-in-ukraine.info/virtualna-ekskursiya-muzeyamy/ Віртуальна екскурсія музеями | Made in Ukraine

  [...] народних майстрів, прикраси, предмети побуту, косівська кераміка, народні ікони та свищики. А до онлайн галереї Софії [...]

 • http://made-in-ukraine.info/blagodiynyy-auktsion-art-a/ Благодійний аукціон Арт А | Made in Ukraine

  [...] 2) Косівська кераміка [...]

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klasy-v-mykolayevi/ Майстер-класи в Миколаєві | Made in Ukraine

  [...] – Косівська кераміка [...]

 • http://made-in-ukraine.info/posud-ruchnoyi-roboty-yakyy-vin-buvaye/ Посуд ручної роботи: який він буває? | Made in Ukraine

  [...] в Україні здавна виникали різні види і стилі кераміки: косівська кераміка, опішнянська, васильківська майоліка тощо. Усі ці види [...]

 • http://made-in-ukraine.info/rizdvyani-podarunky-made-in-ukraine/ Різдвяні подарунки Made In Ukraine | Made in Ukraine

  [...] Керамічні янголи, виконані у техніці косовської кераміки. Цю красу робить сім’я Троць (ці вироби можна знайти у [...]

 • http://made-in-ukraine.info/oseredky-narodnykh-promysliv-ukrayiny/ Туристам: осередки народних промислів України | Made in Ukraine

  [...] Косів. Косівська кераміка – ось, що притягує численних туристів до цього міста в [...]

 • Natalija Machova

  так приємно що першим фото у статті взяли мою дипломну роботу,.щоправда я назвала її не косівські півні але вже.

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  Чудова робота! І добре, що ви написали – вкажіть, яка назва роботи, і я її підпишу ;) Я фотографувала її на виставці в Києві. Здається, у Музеї гетьманщини…

 • Natalija Machova

  ого,робота складалась з трьох тарілок ,на двох рослинний орнамент, а одна з курочками)) то був мій перший захист і бачить бог що точно памятаю тільки робочі назви(( «зелений гай » мелодія карпат» в баккалаврській роботі точна назва але то в косові)) спасибі що відгукнулись і так мене втішили)))

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  Підписала ваше авторство ;)

 • Natalija Machova

  дякую, наталії махової)

 • Олександра Кушнір

  Миска, яку ви в цій статті назвали «Кокетливі гуцули» насправді має назву «Мелодія для коханої», а авторами є Олександра та Віталій Кушнір. Миска виготовлена 2009 року (розміри: d 30см, h 7,5 см) і є власністю авторів. Будемо дуже вдячні, коли ви виправите назву і впишете авторів, бо виглядає так, ніби цей твір виготовила Марія Гринюк. наперед гарно дякуємо!

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  Чудово, коли знаходяться автори, дякую за коментар! :) Як я зазначала нижче у коментарі, фотографії робила на спільній косівській виставці в Києві, де ми й записали інтерв’ю з Марією Гринюк. А можна у вас спитати: чи збираєтеся до Києва з виставкою ваших виробів? Загалом, де найближчим часом можна буде побачити такі мисочки?

 • Олександра Кушнір

  Дякуєм, що так швидко відгукнулися і відреагували! Дуже раді. що вам подобається наш твір :) Найближчим часом ми до Києва не збираємося – дуже складний зараз час… Проте наші роботи зберігаються в Національному музеї гончарства в Опішному, Методичному кабінеті (музеї) Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ та у нашій власності (Косів).

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  Дякую за інформацію! Успіху вам у творчій справі :)

blog comments powered by Disqus