Майстер-клас: мотанка з немовлям

Пятниця, 10 Грудня, 2010

Талановита лялькарка Валентина Олійник провела вже багатсько майстер-класів для своїх учнів. Тепер черга за вами: пропонуємо приєднатися до створення автентичної української мотанки з малюком!

Ось така матуся

Для виготовлення мотанки з немовлям нам знадобляться: біла тканина, щільна тканина для голови ляльки, різнобарвні шматочки тканини для «одягу», міцна нитка для намотувань, ножиці та кольорові нитки на хрест для обличчя.

У нагоді стане все це

Крок 1. Беремо щільну тканину та пригортаємо верхню та нижню частини до центру. Складаємо вдвічі та починаємо мотати, формуючи спіраль (символ зв’язку з поколіннями). Замотуємо у цю спіраль усі наші світлі думки.

Складаємо до центру...

... мотаємо спіраль

Крок 2. Замотуємо спіраль в білу тканинку та формуємо голову. Щільно огорнувши основу тканиною, робимо «шию» – обв’язуємо ниткою по колу. Мотати треба обов’язково від себе – за рухом сонця та життя. Лялька має бути без вузлів, тому закріплюємо нитку петлею.

Шия готова

Для більшої впевненості можна проробити це декілька разів. Цю нитку здавна вважали золотою ниткою долі, яку плете для нас велика Богиня-Мати. Для того, щоб у житті не було «вузлів», уникаємо їх і у процесі створення ляльки.

Крок 3. Найважливіший етап – намотування хреста на обличчі ляльки. Підбираємо нитки, аби вони личили до обраних кольорів майбутньої одежі мотанки. Крім того, треба виходити зі значення кольорів:

зелений – колір здоров’я та багатства;

червоний – колір життя, вогню, кохання;

жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;

синій – колір творчості та саморозвитку;

фіолетовий – колір мудрості;

золотий – колір Божої любові.

Притримуємо жовту нитку та ведемо її вгору, до чола ляльки

Обводимо нитку (ми взяли жовту) навколо шиї ляльки та, притримуючи пальцем, ведемо її через обличчя вгору. Після вертикальної лінії переходимо до горизонтальної. Вона означає буденні клопоти, тож у горизонтальну лінію лялькарки вкладають більш «приземлені» бажання. А вертикальна лінія – це лінія духовного розвитку. Цією лінією вимотували три основні події у житті жінки: народження, весілля та смерть.

Обводимо жовті контури червоною ниткою

Нитками інших кольорів обводимо контури попередніх. Хрест не завжди лягає рівно, але його можна підправити.

Крок 4. Тепер треба зробити для мотанки білу хустинку й огорнути нею голову ляльки. Перев’язуємо хустку під готовою ляльки цупкою ниткою й, не відрізаючи її, мотаємо «тіло» ляльки: від голови десь п’ять сантиметрів вниз.

Зробили хустинку...

... і "тіло" ляльки

Крок 6. Настав час виготовити ляльці руки. Для цього обираємо квадратний шматочок різнобарвної тканини. Колір цього відрізка має бути таким, яким ми хочемо бачити «верхній» шар одягу ляльки. Починаємо так само, як і з основою голови лялечки: завертаємо до центру верхню та нижню частини тканини й ще раз складаємо тканину вдвічі. По краях цієї «трубочки» будуть «кисті» мотанки: ми формуємо їх, перев’язуючи нитками та. Дуже важливо слідкувати, аби усі намотування були за рухом сонця, від себе.

Виокремлюємо кисті

Крок 7. Приладнуємо ручки до основи ляльки: примотуємо їх навхрест та закріплюємо нитку на спині ляльки за допомогою петлі.

Приладнуємо руки до нашої мотанки

Крок 8. Примотуємо нижню спідницю. Її верх ладнаємо під руками ляльки. Для того, щоб спідниця вийшла охайною, розпрямляємо шматочок тканини, заготований для неї, та кладемо на нього ляльку обличчям донизу приблизно на такому рівні:

Спідниця буде зелена

Примотуємо спідницю до основи ляльки ниткою та фіксуємо нитку петлею. А тепер вивертаємо тканину: нижня спідниця готова!

Крок 9. Наступна одежа – фартушок. Тепер можна відійти від вузликового «табу»: саме на фартуху можна зробити вузол. Справа в тому, що фартух здавна вважали символом єднання жінки з землею: чим він довший, тим міцніший зв’язок жінки з родючістю. Фартух можна накладати під верхньою спідницею або над нею. Ми вирішили сховати фартушок під спідницею. Примотуємо його таким самим чином, як і нижню спідницю.

Робимо те саме і з верхньою спідницею, але спереду залишаємо невеличкий «просвіт» у тканині, через який має виглядати фартушок. Пишність спідниці залежить від ширини відрізу тканини, який ви оберете. Ми взяли широкий шматочок, тож і спідниця у нас вийшла пишна:

Наша ляля майже у всій красі

Крок 11. Робимо ще одну хусточку для мотанки. Вбрання та хусток на ляльці має бути багато: це символізує зв’язок поколінь. Тож після другої, даруємо ляльці ще одну, третю хустинку. Її можна зав’язати вузлом на спині лялечки.

Друга хустина...

... і третя

Крок 12. Пасок – дуже важлива деталь у вбранні ляльки: він захищає її від усього лихого. Його можна зробити зі стрічки або просто з міцної нитки. На паску можна зав’язати вузол: або посередині талії, або збоку. Ми зав’язуємо пасок за спиною ляльки, адже спереду в неї буде немовля. Прикрашаємо ручки нашої мотанки гарними стрічками.

Стрічками лялю не зіпсуєш

Крок 13. Починаємо мотати дитинку. Беремо шматочок будь-якої натуральної тканини (також можна використати травичку чи лаванду) та робимо з нього таку саму спіраль, яку ми робили для голови ляльки. Замотуємо спіраль у білу тканину та обмотуємо ниткою за рухом сонця. Після цього загортаємо «малятко» кольоровою тканиною та замотуємо льняною ниткою. До речі, на дитині можна зав’язати вузлика. На її обличчі хреста не робимо, адже малятко лише починає жити та «малювати» свою долю.

Голова малюка готова

Ниткою замотуємо "тільце"

Малятко у вбранні

Крок 14. Наша лялька «дивиться» у правий бік, тож дитинку ми приладнаємо саме туди. Примотуємо дитину до мотанки-матусі не дуже щільно, але і не вільно: щоб трималася. Мотанка з немовлям готова!

P.S. Лялька може «стояти» на ніжці: для цього її можна примотати до основи мотанки.

Лікнеп

Мотати ляльку можна лише тоді, коли на небі – молодий місяць. Десь такий, як зараз (ви зрозуміли натяк) ;)

До речі

По вихідних наша майстриня Валентина Олійник проводить майстер-класи у київському салоні «Svami» (вул. Ярославська, 55). Тож якщо ви хочете виготовити власну мотанку – не оминіть цієї можливості. На урок з виготовлення мотанок можна записатися за телефоном: (067)501-61-70.

Метки:

 • Надія

  А хто і для кого таких лялечок робив? Це для діток, чи молода дружина для себе так лелеку гукала? ;) Є якась інформація?

 • admin

  лелеку гукала ;) й таки нагукувала! до речі, серед вихованиць нашої майстрині теж є випадки вдалого нагукування :)
  так само як і мотання ляльок-наречених: дівчата мотають, і після цього на диво швидко знаходять собі парубків :)

 • Надія

  Треба мотати. )))

 • danirra

  А коли молода дружина для себе й так лелеку вже виглядає, то чи можна потім таку мотанку дитині давати? І в якому віці?

 • валентина

  Коли вагiтна жiнка намотувала ляльку,то потiм клала мотанку в колиску майбутнього малюка,аби лялечка оберiгала лiжечко.Потiм та мотанка могла знаходитися в колисцi разом з малечею.Лялька супроводжувала дитину з народження.

 • Info

  Ще є такі Ляльки-Мотанки))) http://motanka.kiev.ua/ Вони теж гарні)

 • Анонимно

  я вже давно на них поглядаю і хочу записати інтерв*ю з авторками, щоб читачі МейдІнЮкрейну побачити ці дивовижні роботи :)

 • http://made-in-ukraine.info/valentyna-oliynyk/ Валентина Олійник: | Made in Ukraine

  [...] скоро Валентина Олійник проведе майстер-клас для відвідувачів нашого сайту. Разом із майстринею [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pershyy-raz-na-mayster-klas/ Перший раз – на майстер-клас! | Made in Ukraine

  [...] цій самій школі дітей вчать робити ляльок з українським колоритом. Шматочок мішковини, вовняні [...]

 • http://made-in-ukraine.info/etno-sereda-u-chelentano/ Етно-середа у Челентано! | Made in Ukraine

  [...] ми будемо розмовляти про український рушник та робити ляльку-мотанку. Ми запрошуємо вам на майстер-клас, де ви за короткий [...]

 • http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-u-biliy-tserkvi/ Майстер-клас у Білій Церкві | Made in Ukraine

  [...] «Лялька-мотанка, здавна була одним з найпоширеніших оберегів українських жінок та дівчат. Вони робили ляльок для себе, своїх рідних, а особливо – для діточок, – кажуть організатори рукодільного уроку. – На майстер-класі ви зможе створити такі обереги власними руками. Майстрині навчатимуть всіх охочих та розкриють таємничу магію справжнього мистецького творіння руками та душею». [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lyalky-larysy-telizhenko/ Ляльки Лариси Теліженко | Made in Ukraine

  [...] Теліженко часто проводить майстер-класи із виготовлення мотанки у музеях, університетах, дитячих садочках, літніх [...]

 • http://made-in-ukraine.info/motanka-ua/ Мотанка.UA | Made in Ukraine

  [...] Катриченко запрошують на свою першу виставку ляльок-мотанок «Мотанка.UA». Відкриття експозиції відбудеться 4 квітня [...]

 • http://made-in-ukraine.info/pokazhy-motanku/ Покажи мотанку! | Made in Ukraine

  [...] * На фото – лялька столичної майстрині Валентини Олійник. А ось і її майстер-клас зі створення мотанки [...]

 • http://made-in-ukraine.info/handmade-fashion-rozklad-mayster-klasiv/ Handmade Fashion: розклад майстер-класів | Made in Ukraine

  [...] Народна лялька (Орлова-Гузова [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lyalkova-vystavka-z-mayster-klasamy/ Лялькова виставка з майстер-класами | Made in Ukraine

  [...] – Майстер-клас від Оксани Скляренко «Малюємо народну ляльку» [...]

 • http://made-in-ukraine.info/podarunky-dlya-zhinok-mayster-klasy/ Подарунки для жінок: майстер-класи | Made in Ukraine

  [...] Майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки «Малюк». Проводить майстер Кольвах [...]

 • http://made-in-ukraine.info/khochete-kokhannya-po-ukrayinsky/ Хочете кохання по-українськи? | Made in Ukraine

  [...] у мистецтві витинанки, петриківського розпису або ляльки-мотанки. Але будьте пильні! Кожен ваш крок бачитиме фаховий [...]

 • http://made-in-ukraine.info/rukodilnyy-medvin-svyato-nablyzhayetsya/ Рукодільний Медвін: свято наближається! | Made in Ukraine

  [...] Майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки Вікторії [...]

 • http://made-in-ukraine.info/etnolyalka-2012/ Етнолялька 2012 | Made in Ukraine

  [...] якщо ви виготовляєте мотанки своїми руками чи інші народні ляльки, зв’яжіться із організаторами [...]

 • http://made-in-ukraine.info/trypilske-kolo-z-inshogo-boku-barykad/ Трипільське коло: з іншого боку барикад | Made in Ukraine

  [...] майстрів зі своїми виробами таких тематик: вишивка, лялька-мотанка, кераміка, писанка, розпис еко-торбинок, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/nich-muzeyiv-u-kirovogradi/ Ніч Музеїв у Кіровограді | Made in Ukraine

  [...] Майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки від майстрині Наталії Завалій, майстер-клас з [...]

 • http://made-in-ukraine.info/dytyachyy-festyval-oreli-2012/ Дитячий фестиваль Орелі 2012 | Made in Ukraine

  [...] поспілкуватися з чарівною вокаліст кою ватаги під час майстер-класу з виготовлення мотанки 2 [...]

 • http://made-in-ukraine.info/ukrayinski-remesla-v-yevromistechku/ Українські ремесла в Євромістечку | Made in Ukraine

  [...] виробами народних майстрів – розглядати сувеніри, ляльки-мотанки, чарівні вишиті рушники, іграшки, писанки та інші [...]

 • http://made-in-ukraine.info/vystavka-motanok-ta-zhyvopysu/ Виставка мотанок та живопису | Made in Ukraine

  [...] виконані у різних техніках: це і твори живопису, і ляльки-мотанки, і навіть розпис на [...]

 • http://made-in-ukraine.info/peruniv-polk-u-kyyevi/ Перунів полк у Києві | Made in Ukraine

  [...] – 15.00 – атракціони, музичні виступи, танці, їжа, майстер-класи з лялькарства, вишивки тощо, показ мод, змагання для глядачів, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lyalkovi-prykrasy/ Лялькові прикраси | Made in Ukraine

  [...] а рукодільні ярмарки часто пропонують відвідувачам майстер-класи зі створення мотанки. І хоча народну ляльку роблять за певними правилами і [...]

 • http://made-in-ukraine.info/lyalky-reborn-v-ukrayini/ Ляльки Реборн в Україні | Made in Ukraine

  [...] діатезу – аби лялька виглядала геть як справжнє немовля. Якщо всі деталі намальовані, ляльку треба покрити [...]

 • http://made-in-ukraine.info/sorochynskyy-yarmarok-2012/ Сорочинський ярмарок 2012 | Made in Ukraine

  [...] Тут можна буде навчитися вишивати, робити ляльки-мотанки, писанки, обереги, народні прикраси, скульптури, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/skovorodynivskyy-festyval/ Сковородинівський фестиваль | Made in Ukraine

  [...] 13.00-18.00 Майстер-класи від арт-майстерні Веретено: гончарне мистецтво, лялька-мотанка. [...]

 • http://made-in-ukraine.info/programa-festyvalyu-beregynya/ Програма фестивалю Берегиня | Made in Ukraine

  [...] у печворку». Майстер-клас Наталії Горошко (Харків) «Лялька-мотанка – знайома і [...]

 • http://made-in-ukraine.info/beregyni-narodnykh-tradytsiy/ Берегині народних традицій | Made in Ukraine

  [...] ремесел (майстер-класи з писанкарства, створення ляльки-мотанки, соломоплетіння, плетіння коників з ниток, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/blagodiynyy-velykodniy-yarmarok/ Благодійний Великодній ярмарок | Made in Ukraine

  [...] Майстер-класи з писанкарства, лялькарства (створення ляльки-мотанки), соломоплетіння, лозоплетіння, керамічної [...]

 • http://made-in-ukraine.info/velykodniy-yarmarok-u-muzeyi-gonchara/ Великодній ярмарок у Музеї Гончара | Made in Ukraine

  [...] з писанкарства, виготовлення вербових шуток, ляльок-мотанок, розпис глиняних [...]

 • http://made-in-ukraine.info/medvin-u-veresni-2013/ Медвін у вересні 2013 | Made in Ukraine

  [...] (Луцьк), колоритні сувеніри (домовичка, обереги, мотанки, квіти) від майстерні «Забавочка» (Хмельницький), [...]

 • http://made-in-ukraine.info/medvin-2013-u-veresni-programa/ Медвін 2013 у вересні: програма | Made in Ukraine

  [...] Майстер-клас з виготовляння ляльки-мотанки. Проводить Морозова Олена [...]

 • http://made-in-ukraine.info/blagodiyna-vystavka-u-lvovi-2/ Благодійна виставка у Львові | Made in Ukraine

  [...] брошки, різноманітні аксесуари, вишиті листівки, мотанки, хлопчачі краватки, книжкові закладинки, декупаж, [...]

 • http://made-in-ukraine.info/dytyachi-uroky-v-chytay-gorodi/ Дитячі уроки в Читай-городі | Made in Ukraine

  [...] – 15.03. – Виготовлення ляльок-мотанок; [...]

 • http://made-in-ukraine.info/festyval-simeynogo-dozvillya-baby-active/ Фестиваль сімейного дозвілля Baby Active 2014 | Made in Ukraine

  [...] майстер-класи для дітей: ліплення з солоного тіста, виготовлення ляльки-мотанки, аплікації, вироби, малювання фарбами. Місце [...]

 • http://made-in-ukraine.info/navchitsya-robyty-motanky/ Навчіться робити мотанки! | Made in Ukraine

  [...] Роботу можна починати тільки в гарному настрої! Адже лялька-мотанка – це оберіг будинку та її господарів. Вважалося, що [...]

 • http://made-in-ukraine.info/dytyacha-tvorchist-10-populyarnykh-napryamiv/ Дитяча творчість: 10 найпопулярніших напрямів | Made in Ukraine

  [...] багатьох дівчат. Особливо легко даються малечі уроки з виготовлення ляльки-мотанки – традиційної української ляльки. А ще, такі заняття [...]

 • http://made-in-ukraine.info/afrykanskyy-novyy-rik-ekzotychnyy-dekor/ Африканський Новий рік: екзотичні прикраси | Made in Ukraine

  [...] цікавими головними уборами? Дивіться, як вони схожі на українські мотанки! У цих ляльок є підвіски, тож їх можна повісити і на [...]

 • Yulya_Zu

  Підкажіть, будь ласка, «за рухом Сонця» означає проти годинникової стрілки??

 • http://made-in-ukraine.info/ Vikaho

  Майстриня показувала від себе (від себе – вгору – далі від себе – вниз і тк далі)

blog comments powered by Disqus