Мистецтво Шрі-Ланки

Понеділок, 4 Грудня, 2017

Дагоба на Шрі-Ланці

Одним з популярних туристичних напрямів для українців нині є схід – багато хто відкриває для себе Індію та Шрі-Ланку. Причому, там цікаво не лише походити вуличками та подивитися на життя сучасних людей, а й зануритися в атмосферу стародавньої культури. Яке воно – мистецтво Шрі-Ланки? Давайте разом поглянемо на цю красу.

1. Будда

Головною постаттю мистецтва Шрі-Ланки є Будда, адже тривалий час цей острів був буддійським центром. Частина вірувань та традицій потрапила сюди з індуїстської культури, тож багато в чому місцева культура схожа на індійську. Проте головним все ж є Будда – йому присвячені численні пам’ятники на вулицях Шрі-Ланки.

Релігійні будівлі, присвячені Будді, називаються дагобами. Вони складають основу місцевої культури. Дагоби бувають різних розмірів, проте всі вони характеризуються канонічними рисами – мають округлий купол, що ретельно береже священні реліквії.

2. Храми

Їх у Шрі-Ланці два види (принаймні, найпопулярніших два види):

- буддійські;

- індуїстські.

3. Скульптури

Серед скульптур, як і в архітектурному мистецтві, на острові переважають образи Будди. Біля його статуй часто можна побачити скупчення людей, адже ці витвори мистецтва є також і предметами культу. Найзнаменитіші статуї на Шрі-Ланці розташовані в Гал-Віхар і Анурадхапурі. Перша статуя – найбільша на всьому острові. Друга – Самадхі Будда – найдавніша і напрочуд дивовижна. Справа в тому, що якщо подивитися на Самадхі Будду прямо, то його обличчя буде безтурботним і просвітленим, немов у момент медитації, а якщо поглянути зліва і справа, Будда буде то посміхатися, то сумувати.

Самадхі-Будда

4. Живопис

Тут також не обійтися без культових споруд, адже дивовижної краси фрески прикрашають стіни релігійних будівель – храмів. Крім того, стародавній живопис прикрашає і різноманітні манускрипти, що збереглися до наших часів.

5. Театр

Цей вид мистецтва на Шрі-Ланці переплітається з танцями. І вони тут, звісно ж, теж мають релігійний підтекст. Попри те, з давніх часів місцеві танці й забавляли людей. Про це свідчать такі види танців, як «ванни», що зародилися за часів іспанських колоній.

Відомий також і народний театр Шрі-Ланки, основою сюжетів якого є ті самі релігійні мотиви.

6. Література

Література протягом усієї історії Шрі-Ланки була розвинена не менше інших мистецтв. Спочатку вона являла хроніки, виконані у віршах, записані і зібрані воєдино вислови мудреців, священні писання і легенди. Поступово поети стали лише надихатися древніми трактатами, більше уваги приділяючи художності і ліриці творів. Пізніше стали з’являтися записані і оформлені народні казки, міфи і фольклор. Але все це стосується скоріше до поезії. Художня проза з’явилася тут тільки у XVIII столітті.

* Фото з сайту lanka.ru

(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Якщо ви мрієте побувати на Шрі-Ланці та роздивитися ці мистецькі об’єкти ближче, ось тут https://hottours.in.ua/catalog/shrilanka/ прогляньте гарячі тури й оберіть для себе найкращий варіант!

blog comments powered by Disqus