Скульптура Гнівне жіноче божество
Легендарний Музей Ханенків, що у Києва, продовжує знайомити шанувальників мистецтва з експонатами своїх фондів. Наш сайт також приєднується до ініціативи, тож сьогодні ми хочемо показати вам Гнівне жіноче божество на ім’я Дакіні Макаравактра – тибетську скульптуру 17-18 століть, виготовлену з бронзи та кольорових паст.
«Ця бронзова скульптура, виконана майстром у індо-тибетському стилі приблизно в 17-18 столітті, репрезентує одну із загадкових героїнь тантричного буддизму», – пише Юлія Філь, науковий співробітник відділу мистецтв країн Сходу.
Вона розповідає, що в індійській міфології існує химерне чудовисько – макара. «Макара» із санскриту – «крокодил». Проте, макару зображали ще й з хоботом слона. У «Бхагавата-пурані» – прадавній оповіді про діяння бога Вішну – є легенда, де ці тварини поєднані. Одного дня король слонів, привівши своє стадо на водопій, став жертвою нападу крокодила. Хижак уже майже заковтнув слона, і з пащі стирчав лише самий хобот, як слон почав благати Вішну порятувати його. Бог одним рухом свого вогненного диска відрубав крокодилу голову.
Так виникла макара – один з найулюбленіших мотивів індуїстського мистецтва. У тантричному буддизмі образ індійського чудовиська був втілений у дакіні Макаравактрі – богині-дарувальниці надприродних сил та прозріння для тих, хто практикує йогу.
Застрашливий вигляд богині підкреслюється відсутністю на ній одягу окрім накидки із людської шкіри, а також характерним атрибутом у її лівій руці – арканом. Права рука дакіні складена у карана-мудрі – жесті, за якого два витягнуті пальці, що нагадують роги яка, спрямовано на ворога.
Хто ж вороги грізної богині? В традиції буддизму головними ворогами вважаються людські пристрасті, що заступають шлях до просвітлення. У своєму шаленому танці Макаравактра знищує людські гнів, заздрість, ненависть, пиху, жадібність та невігластво. Саме на це, а не на людину як таку, спрямовано її лють.
Побачити на власні очі патронесу йогинів Макаравактру, а також інших химерних персонажів тантричного буддизму Ви зможете на екскурсії азійською колекцією музею о 15:00 у найближчі суботу та неділю. У ці ж дні, о 12:00 у музеї Ханенків чекають на шанувальників мистецтва на екскурсії «Шедеври європейської колекції та найдавніші християнські ікони».
Екскурії вихідного дня – це бюджетна програма музею, яка дає змогу познайомитись з музейною колекцією всього за 25 грн. Адреса Музею Ханенків: Київ, вул. Терещенківська, 15-17.
(с) made-in-ukraine.info Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.
***
Подяка:
На сайті www.jest-yamaha.ru ви можете обрати для себе найкращий снігоход, гідроцикл і навіть катер для гарного відпочинку!