Торбинки для ґаздиньки

Пятниця, 20 Серпня, 2010

У Музеї Івана Гончара відкрилася виставка виробів зі шкіри народної майстрині Любові Маковійчук-Гумен «Покутська тобівка»

Тобівка - традиційна торбинка покутців

Цим незвичним словом на Покутті називають шкіряні торбинки, які місцеві мешканці носять і у бідні, і у свята. На виставці представлені не лише тобівки: майстриня також виготовляє чарівні панно та картини зі шкіри, обкладинки для книг, жіночі пояси та череси. Ці речі хочеться відчути на дотик, тож працівники музею ледве встигають «відганяти» від експонатів зацікавлених «обмацувачів».

Любов Маковійчук-Гумен зі своїми виробами

Любов Маковійчук-Гумен мешкає у селі Попельники Снятинського району, що на Франківщині. Там вона народилася, звідти й почала творити. «Коли пасла корови, завжди ліпила якісь глечики з глини. Але коли приходила неділя, я тішилася найбільше: наші люди йшли до церкви у кептариках, постолах – усі були дуже гарно вбрані. Я відчувала, що ці речі – надзвичайні, думала, як можна зробити таку красу», – згадує майстриня. Після закінчення школи вона вступила до Косівського технікуму народних художніх промислів ім. Касіяна – вирішила займатися художньою обробкою шкіри. Відтоді пані Любов не розлучалася з улюбленим матеріалом.

Жіноча сумочка "Ромб"

Для виготовлення шкіряної краси майстриня використовує опойок – вичинену шкуру молочного теляти. «Спочатку я брала для своїх виробив шкіру «кустарного» виробництва: сама її доробляла, вичинювала, дофарбовувала, підмальовувала акриловими фарбами… Потім почала купувати у Росії, а згодом, коли розпався Радянський Союз, відкрила для себе непоганий завод нефарбованої шкіри у нашому Болехові», – каже пані Любов. Вона бідкається, що зараз цей завод викупили італійці: «чорну» роботу роблять українці, а от результати цієї праці вивозять за кордон.

Шкіряна обкладинка для книги

Жодних станків чи іншого чудернацького обладнання для тиснення шкіри Любов Маковійчук-Гумен не використовує. Її інструменти – це ніж, ножиці та пробійники, які й допомагають надати шкірі бажаного рельєфу. «Шкіряна» творчість потребує різних витрат матеріалу, залежно від сезону. «Протягом зими у мене може піти 10-15 квадратних метрів шкіри, а протягом літа – 1-3 метри, – розповідає майстриня. – Коли я роблю більш творчу роботу, використовую менше шкіри, але вкладаю у неї більше душі та часу». 

Ділова сумка

Першу тобівку пані Любов виготовила ще 1978 року. Відтоді цей автентичний виріб заполонив її серце. «Форма тобівки мені дуже сподобалася ще з самого початку творчості, тому зараз я від неї відштовхуюся, – каже майстриня. – Звісно, роблю й інші різновиди сумок, але у їхній основі – та сама покутська тобівка».

***
Спонсор запису:

Собираетесь в водное путешествие или на рыбалку? Не забудьте о лодочных моторах: лодочные моторы suzuki вам пригодятся!

Метки:

 • http://vtilennya.com/ vtilennya

  цікаво, хіба от телят шкода)

 • admin

  краса потребує жертв)

 • http://leaves.web2.com.ua leaves

  Цікаво, а майстриня продає їх?

 • admin

  звичайно! її тобівки живуть у багатьох країнах світу: у Канаді, США, Німеччині, Австрії, Чехії, Польщі, Італії…

 • http://artcoutur.livejournal.com Таня

  Дуже гарні вироби! :)

 • admin

  Так, вони виглядають дуже душевно :)

 • Надія

  Сьогодні і я їх намагалась обмацати, але совість не дозволяла того зробити. ;) Особливо обкладинки для книг сподобались.

 • admin

  Так, обкладинки чудові! Цікаво було би зазирнути під них :)

 • Надія

  От з цим бажанням і боролась. )))
  А на електронну пошту НЕ мають приходити відповіді на мої коментарі. Чи то просто мені так не щастить? :-(

 • admin

  поки що такої функції у нас немає :(
  спробуємо згодом приладнати ;)

 • Надія

  Ой, приладнайте, будь ласонька. Раптом мені щось цікаве відповіли, а я не знаю. А ходити по другому колу по своїм коментарям в пошуках відповідей не завжди є час. (

 • http://made-in-ukraine.info/gutsulske-bagatstvo/ Гуцульське багатство | Made in Ukraine

  [...] у кутку виставкової зали лежать чарівні шкіряні тобівки. Їх можна розглядати довго-довго і щоразу знаходити [...]

 • http://made-in-ukraine.info/mariya-grynyuk/ Марія Гринюк: | Made in Ukraine

  [...] Звідки берете глину? Майстри-шкіряники скаржилися нам, що дістати якісну шкіру в Україні важко, а яка [...]

 • http://made-in-ukraine.info/simeyni-vytvory/ Сімейні витвори | Made in Ukraine

  [...] для книги від майстрині Любові Маковійчук-Гумен з Покуття: Шкіряна обкладинка від майстрині з [...]

 • http://made-in-ukraine.info/kartyny-zi-shkiry-vichne-mystetstvo/ Картини зі шкіри – вічне мистецтво | Made in Ukraine

  [...] то де купуєте матеріал для творчості? Дуже часто майстри скаржаться, що українська шкіра – недостатньо оброблена, тому [...]

blog comments powered by Disqus